Cijene barela su na londonskom tržištu u odnosu na prethodno zatvaranje porasle za 1.60 dolara, na 115.63 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 2.33 dolara višoj cijeni, od 112.66 dolara.
Pad američkih zaliha sirove nafte veći od očekivanoga u sedmici do 20. maja također je potaknuo cijene. Američke rafinerije ubrzale su preradu i povećale ukupnu upotrebu kapaciteta na najvišu razinu od prije pandemije.
S druge strane Atlantika, embargo EU na uvoz nafte iz Rusije sve je izgledniji uprkos mađarskom protivljenju, što će, kako se očekuje, smanjiti ponudu i potaknuti rast cijene.
OPEC+ će se držati sporazuma o vraćanju proizvodnje nafte nakon rezova kako je dogovoreno na sastanku 2. juna prošle godine i podići ciljeve proizvodnje u julu za 432.000 barela dnevno, rekli su izvori iz OPEC+, odbijajući pozive Zapada za bržim povećanjem kako bi se ublažio brzi rast cijena.
Postoje i drugi čimbenici koji pogoduju daljnjem rastu cijena nafte: Šangaj se priprema za ponovno otvaranje nakon dvomjesečne izolacije, a vrhunac sezone vožnje u SAD-u počinje vikendom na Dan sjećanja, što bi moglo povećati potražnju za naftom.