Cijena barela na londonskom tržištu porasla je prošle sedmice 1,9 posto, na 122,01 dolar, dok je na američkom tržištu barel poskupio 1,5 posto, na 120,67 dolara.
Podršku cijenama pružale su u prvom dijelu sedmice vijesti o snažnoj potražnji. Naprimjer, podaci su da su zalihe benzina u SAD-u u prošloj sedmici pale za 800.000 barela, uprkos visokim cijenama.
Podršku cijenama pružili su i podaci o snažnom rastu kineskog izvoza u maju, zahvaljujući ublažavanju mjera za suzbijanje covida-19, što je potaknulo nadu u ubrzanje privrednog rasta u Kini, drugom najvećem svjetskom potrošaču nafte.
Uz to, u maju je snažno, oko 12 posto, porastao kineski uvoz sirove nafte, što bi moglo ukazivati na jačanje potražnje. No, ima i drugačijih mišljenja.
- To ne znači da potražnja za naftom raste. Kina je vjerovatno postupila oportunistički, kupujući sirovu naftu iz Rusije po znatno nižoj cijeni od onih na globalnim tržištima, kako bi obnovila zalihe – rekao je analitičar Commerzbanka Carsten Fritsch.
Nakon rasta u prvom, u drugom dijelu sedmice cijene nafte našle su se pod pritiskom nakon vijesti o ponovnom uvođenju ograničenja u dijelovima Šangaja i nekih drugih kineskih gradova zbog novih slučajeva zaraze koronavirusom.