Piše: Edina Bakić
Profesore, vanjska politika je isključiva nadležnost države Bosne i Hercegovine. Ipak, nije prvi put da entitetski zastupnici raspravljaju o državnim pitanjima, a to im omogućava pozivanje na zaštitu vitalnog interesa. Nije ni tajna da Milorad Dodik ima potrebnu podršku u entitetskoj skupštini za sve što zamisli – znači li to da bez Dodikove volje nema ni važnih odluka?
- U sadašnjem ustavnom i zakonskom aranžmanu u kojem je definiran način vođenja vanjske politike, znači da nema nikakvih odluka bez saglasnosti sva tri člana. Treba zapaziti da svaki od tih instrumenata ima dva kraja, ono što danas ide na ruku, sutra može biti protiv. Dodik obezvrjeđuje vitalni nacionilni interes.
Koliko je značajno da BiH ima dobre odnose sa Crnom Gorom, s obzirom na krizu u toj državi, i koliko je u tom kontekstu važno da se dogodi posjeta Mile Đukanovića?
- Za BiH je važno da ima dobre odnose sa svim susjedima pa i sa Crnom Gorom, koja pokazuje snažnu promjenu osuđujući prošlost. Znatno je organiziranija u odnosu na međunarodne norme, bilo bi jako dobro da do posjete dođe zarad stabilnosti u regionu, same BiH ali i Crne Gore. Srbija optužuje Crnu Goru, a potpuno negira svoju odgovornost. Važno je tražiti saradnju i raditi na tome.
Zvanična politika Srbije, ona koju vodi predsjednik Aleksandar Vučić, deklarativno se kao ne miješa u unutarnja pitanja Bosne i Hercegovine. Ista ta politika usvaja izuzetno spornu nacionalnu strategiju odbrane i prepušta Miloradu Dodiku svoju govornicu da s nje prijeti otcjepljenjem dijela naše zemlje. Vjerujete li vi Aleksandru Vučiću kad se predstavlja prijateljem Bosne i Hercegovine?
- Da ne analiziramo nekakvu ratnu političku i raniju prošlost Aleksandra Vučića. Važno je razumijeti da je daleko bitnije ono što Vučić i njihova politika čine prema BiH, a ne ono što govore. Nažalost, imamo jako puno postotaka kakoji su suprotni stavovima. Svaka mala kriza u našoj zemlji, znači da je sutra dan Dodik u Beogradu, i to sve više troši ljudske resurse. Mislim da je u interesu svih u regionu da Srbi imaju liderstvo koje je spremno na odgovoran način voditi politiku, jer njihova trenutna retorika neće biti dobra ni njima samima.
Milorad Dodik se jasno oslanja na ustavna rješenja kojima može blokirati institucije i preispitivati odluke s državnog nivoa s jedne strane, a s druge, ne prihvata ono što je također u Ustavu, a to je ustrojstvo Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Tačnije, uopće se ne poštuju, a da ne govorimo da se i ne provode odluke Ustavnog suda. Kako to komentarišete?
- Kao učesnik dejtonskih mirovnih pregovora, sjećam se da smo sa jako puno kompromisa postizali dogovore, i tako smo napravili mirovni paket. Prešlo se na stanje gdje se miru treba dati šansa. Ustavni sud je bio u velikoj mjeri faktor međunarodne zajednice koji će podrazumijevati korektne stance. No, mi imamo spregu srpske i hrvatske elite koje prave spregu našoj zemlji. Možemo govoriti o promjeni Ustavnog suda, ali sve to traži mirniju situaciju.
Milorad Dodik je dobio podršku državnih zvaničnika, pa čak i onih iz pravosuđa koji plaću dobijaju i na pozicije su imenovani da brane ustav i zakone države. Kad imamo jasno politički opredijeljene osobe na pozicijama u našem pravosuđu, smijemo li uopće pomišljati na odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda?
- Ako ogolimo stvari do kraja možemo doći do toga da idemo ka stalnoj krizi institucija. Predstavnici stranaka koje stalno pokazuju razumijevanje mogu u jednom trenutku reći mi sad nećemo da učestvujemo u tome. Šta bi značilo da i drugi kažu nećemo da učestvujemo u radu institucija, mrak se ne možete pobijediti mrakom, i trebaju nam rješenja. U mnogim situacijama smo pokazali da smo sposbni da nađemo rješenja, i ne znam zašto neko smatra da će tom nekom politikom nešto uspjeti.
Mislite li da je NATO spreman braniti sigurnost, stabilnost, suverenitet i integritet zemlje ako on bude ugrožen?
- NATO je jedina međunarodna organizacija koja ima praktične odgovore na sve situacije. Ipak ne vidim u NATO ključnog branioca BiH, nego u našim ljudima vidim vrstu garanta, stabilnosti i perspektivnosti BiH. Mislim da Europa ponavlja slične greške, sada se politikama podstiče nešto što se radilo ratom i oružjem. I ovdje treba pohvaliti jasan stav SAD -a, koji su na nivou konkretnih akcija i odluka, oni nastoje da utječu na situaciju.