Vlasti pokrajine Hubei u kojoj je Wuhan saopćile su da je broj mrtvih revidiran zbog kasnih izvješća medicinskih ustanova i zbog činjenice da je dio oboljelih umro kod kuće dok su bolnice bile preopterećene u ranim fazama epidemije.
Reporter CNN-a David Culver vratio se u Wuhan nakon tri mjeseca. U januaru je snimao tržnicu na kojoj je buknuo virus, nakon čega ga je policija otjerala jer nije imao dozvolu. Tada je brzo sjeo na avion i odletio kući u SAD.
- Imate osjećaj da se grad budi. Bili su strogo zatvoreni 76 dana. Ljudi nisu smjeli napuštati svoje domove. Prije tri mjeseca bio sam ovdje i probudio se oko 3 u noći, da bih za sat vremena već bio na aerodromu i letio kući. Evo, jedan od dobrih znakova, kako god to zvučalo, je povratak prometa u gradu. Čuju se trube, osjeća se smog… – rekao je Culver.
Stroge kontrole
Otkrio je kakve su kontrole, pogotovo za strane državljane.
- Sedmicama smo smišljali plan kako se vratiti u Wuhan. Žele znati tko smo, odakle dolazimo i koliko ćemo biti u Kini, mjere nam temperaturu, maske su, naravno, obavezne – kazao je Culver pa je dodao:
- Sjedili smo u vlaku kraj majke i kćeri. Majka je pozvala osoblje vlaka da ih premjesti u drugi kupe. Tolika je zabrinutost biti kraj nekog nepoznatog – rekao je.
Francuzi ne vide dokaze da je covid-19 iscurio iz laboratorija u Wuhanu
Francuska je u petak rekla da dosad nema dokaza o povezanosti virusa s radom znanstvenog laboratorija P4 u Wuhanu.
- Do danas nema činjeničnog dokaza koji bi potvrdio nedavnu informaciju iz američkih medija o povezanosti covida-19 s radom laboratorija P4 u Wuhanu u Kini – objavio je ured francuskog predsjednika Emmanuela Macrona.
Epidemiološki laboratorij ustanovljen uz pomoć Francuske predmet je američkih sumnji o porijeklu covida-19 koji se pojavio u Wuhanu, piše Reuters.
Većina znanstvenika misli da je koronavirus vjerojatno prenesen na čovjeka sa životinje. Krivnju pripisuju takozvanoj mokroj tržnici u tome gradu gdje su se prodavale žive divlje životinje.