Istaknula je i da je SDA na stanovištu da Venecijanska komisija predloži neko rješenje koje će biti u skladu sa demokratskim standardima.
Čolo je naglasila da trenutno imamo napetu situaciju u državi. Podsjetila da je blokiran državni parlament, te da poslanici iz Republike Srpske ne dolaze u Parlamentarnu skupštinu BiH.
- Postavlja se pitanje kakav dogovor da se postigne oko Izbornog zakona, eventualno između HDZ-a i SDA, je li takav dogovor ishodi izmjenama Izbornog zakona u Parlamentarnoj skupštini. Zašto ćete razgovarati ako to ne možete primijeniti na izmjene i dopune Izbornog zakona – kazala je.
Interresorna radna grupe za izmjenu izbornog zakonodavstva BiH, podsjetila je, ne zasjeda jer članovi te grupe iz RS-a ne učestvuju u radu Intereseorne grupe.
- Mi nemamo kvorum i ne možemo raditi bez njih. Oni su rekli kad se deblokiraju institucije BiH, onda će deblokirati Interresornu radnu grupu – navela je Čolo.
Mišljenja je da pitanje izmjena Izbornog zakona nije samo pitanje SDA i HDZ-a.
- Mi smo nedemokratska zemlja u skladu sa našim Ustavom. Naš Ustav nije demokratski. Hrvati su nezadovoljni, njih ima 545.000 po popisu iz 2013. to je 15 posto i oni kao narod koji je tako malo zastupljen u BiH, smatraju da njihovo biračko tijelo ne može da utiče na izbor tog jednog člana Predsjedništva i koji je po Ustavu Hrvat. On nije hrvatski član Predsjedništva kako se pogrešno interpretira. On je Hrvat koji se bira na teritoriji Federacije BiH – istaknula je Čolo za N1.
Rekla je i da su Hrvati u nekoliko ciklusa uspjeli izabrati svog predstavnika koji im je bio po mjeri, a to je Dragan Čović.
- Međutim, dešava se da građani BiH žele drugačije. Imamo stalne optužbe od HDZ-a, da je to SDA kreirala, takav izborni inženjering, kako oni kažu, da Željko Komšić bude izabran i da su ga birali Bošnjaci. To je potpuno netačna tvrdnja, jer SDA ne bira na izborima. Bošnjaci su dio biračkog tijela u BiH, ali birački spisak nema ni po jednom imenu naznaku koje je nacionalnosti bilo koji birač – rekla je Čolo.
Smatra da je SDA na stanovištu da Venecijanska komisija predloži neko rješenje koje će biti u skladu sa demokratskim standardima.
- Venecijanska komisija je na stanovištu da u BiH ne mogu biti izborne jedinice po etničkom principu, jer to vodi u segregaciju i nije u skladu sa demokratskim standardima. Kad su u pitanju tri člana Predsjedništva, Venecijanska komisija je stanovništa da taj prefiks ‘Bošnjak’, ‘Srbin’ i ‘Hrvat’ treba da se briše – istaknula je dodajući da politička klima sigurno ne doprinosi da se to riješi na kvalitetan način.
- Trebamo razgovarati, ali ne znam koliko je izborna godina dobra za to. I Dom naroda na državnom nivou je diskriminirajući, i to je Sud u Strazburu rekao da njegova koncepcija nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, jer tu kaže da pet Srba dolazi iz RS-a, pet Bošnjaka i pet Hrvata iz Federacije BiH. Time su onemogućeni svi oni koji nisu Srbi iz RS-a da budu kandidati za Dom naroda i svi oni koji nisu Bošnjaci i Hrvati u Federaciji da budu kandidat – navela je Čolo.
Naglasila je da se to mora promijeniti, a da li je to moguće – nije sigurna, jer je, kako je istaknula, hrvatska pozicija toliko čvrsta da oni ne žele odustati od tog koncepta konstitutivnih naroda.