Podsjećamo, ovu ideju godinama zagovara Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, koji je zajedno sa Zoranom Zaevim, predsjednikom Vlade Sjeverne Makedonije, i Edijem Ramom, premijerom Albanije, u oktobru u Novom Sadu potpisao inicijativu o uspostavljanju ove zone, kada su pozvane i druge zemlje u okruženju da im se pridruže.
Crnogorci su svoj zvanični stav predočili institucijama Bosne i Hercegovine, tačnije Ambasadi BiH u toj zemlji, a koja je o tome obavijestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH, piše Capital.
Crna Gora u dokumentu navodi kako je zadovoljna i sa sadašnjim nivoom regionalne saradnje koji državama regiona omogućava napredak u evropskim integracijama, te kako ovu “inicijativu treba posmatrati sa dozom opreza jer ne nudi konkretan doprinos za unapređenje regionalnih odnosa”.
“Inicijativa za posljedicu može imati fragmentaciju unutar samog zapadnog Balkana, a njena potencijalna zloupotreba se može iskoristiti u cilju ostvarivanja dnevnopolitičkih ciljeva u pojedinim državama regiona i udaljavanje ovih država od njihovog evropskog kolosijeka”, ocijenila je vlast Crne Gore u zvaničnom dokumentu.
Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, koji je najveći zagovornik ideje da se Bosna i Hercegovina pridruži inicijatorima Vučićeve ideje, otkriva kako je pokušao spasiti stvar i ambasadora Crne Gore u BiH ubijediti da prenese suštinu inicijative.
“Ono što je on čuo od mene je za njega bilo vrlo prihvatljivo, a to je da se praktično radi na reformi CEFTA sporazuma”, kaže Šarović, koji je stava da bi inicijativa o “malom Šengenu” uspjela samo ako bi sve zemlje bile dio konačnog sporazuma.