Nakon današnjeg sastanka predstavnika Vlade i SPC koje su predvodili crnogorski premijer Duško Marković i mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohija ocjenjeno je da treba nastaviti dijalog o zakonu.
- Predstavnici Episkopskog savjeta SPC predali su Vladi predlog koji podrazumijeva izmjene odredaba koje Crkva vidi kao sporne. Vlada je primila k znanju ovu inicijativu ocijenivši da je za odgovor na to pitanje potrebno sveobuhvatno sagledavanje ne samo ovog Zakona nego i drugih mogućnosti koje nudi pravni sistem. Dogovoreno je da razgovori budu nastavljeni na ekspertskom nivou”, navodi se u zajedničkom saopštenju nakon sastanka.
Ističe se i da je prvi sastanak predstavnika Vlade i SPC-a od usvajanja zakona 27. decembra prošle godije okončan u duhu međusobnog uvažavanja i, kako se navodi, u konstruktivnoj i otvorenoj atmosferi.
U saopštenju se navodi da su obje strane u potpunosti iskazale svoje stavove u pogledu otvorenih pitanja vezanih za zakon.
- Crkva ostaje pri svom stavu da se mora govoriti o izmjenama Zakona, a ne o njegovoj primjeni jer po mišljenju Crkve Zakon nije u skladu sa Ustavom ni međunarodnim standardima. Vlada smatra da se kroz dijalog i izgradnju međusobnog povjerenja, kao i kroz davanje dodatnih i odgovarajućih garancija ovaj Zakon može primjenjivati kao moderan i usaglašen sa Ustavom i evropskim standardima”, navodi se u saopštenju nakon sastanka.
Sastanak je održan na inicijativu crnogorskog premijera Markovića, a njemu su osim premijera u ime Vlade prisustvovali i potpredsjednik i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović, potpredsjednik i ministar pravde Zoran Pažin, ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović, ministar kulture Aleksandar Bogdanović i ministar za ljudska i manjinska prava Mehmet Zenka.
Osim mitropolita Amfilohija Episkopski savjet SPC predstavljali su i episkop budimljansko-nikšićki Joanike, zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije, dioklijski Metodije, episkop umirovljeni zahumsko-hercegovačkog Atanasije i rektor Bogoslovije na Cetinju Gojko Perović.