Na ovaj alarmantni podatak upozoravaju i zdravstveni stručnjaci, koji sve češće zastupaju koncept smanjenja štete prema pušačima koji ne ostave cigarete.
- Ubjeđivanje pušača o riziku od kancera i drugih oboljenja unapred je izgubljena bitka – rekao je dr. David Kajat, specijalista onkologije i jedan od tvoraca francuske Nacionalne strategije za kontrolu kancera.
- Najbolja opcija za svakog pušača jeste da u potpunosti ostavi cigarete. Ali moramo biti svjesni da to nije lak zadatak za veliki broj ljudi – rekao je on na međunarodnoj onlajn konferenciji “Tobacco Harm Reduction Media Meeting”, koja je organizovana u Sofiji.
Kao primjer navodi studiju koja je pokazala da „čak i ako se saopći pušaču da boluje od raka pluća – 64 posto njih bi uprkos tome nastavilo da konzumira cigarete“.

Dr. Kajat je, otvarajući pitanje da li u tom slučaju alternative mogu imati značajnu ulogu u konceptu smanjenja štete, rekao da one neće smanjiti konzumiranje proizvoda na bazi duhana ili nikotina, ali da mogu da pomognu u smanjenju oboljevanja od bolesti povezanih s pušenjem.
-Rizike od pojave melanoma smanjujemo upotrebom krema sa zaštitnim faktorom, od spolnih bolesti kondomima, gojaznosti i dijabetesa tako što zamijenimo šećer zaslađivačima…Tako i u borbi za smanjenje rizika od javljanja oboljenja izazvanih pušenjem treba da se okrenemo manje štetnim alternativama, kao što su e-cigarete i proizvodi koji ne sagorijevaju duhan – smatra on.
- I upravo, posljednjih godina pojavile su se kategorije elektronskih cigareta i uređaja koji zagrijavaju, a ne sagorijevaju duhan – kaže Kajat.
U Velikoj Britaniji se pokazalo da „vejping“ smanjuje rizike od oboljevanja“, pojašnjava on i podsjeća da je u julu u Americi Agencija za hranu i lekove (FDA) uređaj IQOS baziran na tehnologiji zagrijavanja duhana kategorizovala kao proizvod modifikovanog rizika.
Kajat, koji je stručni konsultant kompanija koje primjenjuju koncept smanjenja štete u svojim proizvodima, među kojima je i duhanski gigant Filip Moris, tvrdi da „ako već ne možemo promijeniti ponašanje pušača, možemo primijeniti koncept koji će smanjiti štetne posljedice po njihovo zdravlje.
I njegov kolega onkološki hirurg Efrain Kambronero iz Kostarike se zalaže za strategiju smanjenja štete (Tobacco Harm Reduction).