Informacija da kineski partneri traže reviziju ugovora, zbog otkazivanja radova niko još zvanično ne potvrđuje. Međutim, iz Federalnog ministarstva ističu da je došlo do promjena.
U javnosti su se pojavile informacije da je američka kompanija „General Electric“ otkazala saradnju s kineskim konzorcijem, a ugovorom su oni podizvođači. Kineski konzorcij traži izmjenu potpisanog ugovora, što nije moguće. Iz Federalnog ministarstva potvrđuju da je došlo do promjena.
NERMIN DŽINDIĆ, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH
„Ako partner bude mogao zadržati sve one elemente koji su definisani u okviru prvobitnog ugovora, naravno da smo mi za da se taj projekat nastavi, jer se trebalo već početi sa realizacijom, dobro znate da su i pripremni radovi gotovi“.
ZVJEZDAN KARADŽIN, profesor na Rudarskom fakultetu u Tuzli
„Ne vjerujem ja da će kompanija koja je dio ogromnog koncerna sve tek tako pustiti, iz prostog razloga što General electric ima svoje poslove i u Kini i vjerovatno ć praviti pritisak na njih.“
ADMIR ČAVALIĆ, ekonomski analitičar
„Možda u perspektivi ovo otvara neke druge investicione mogućnosti od strane Evropske unije, u smislu alternativnih izvora energije ili generalno alternative Bloku 7, jer vidimo da EU ipak diskretno ulazi u taj geopolitički teren Balkana, konkretno BiH, u smislu da se nastoji zaustaviti kineski uticaj.“