DAN KADA JE PRVI PUT ZAPALJENA ZGRADA OSLOBOĐENJA

Zahvaljujući radnicima obezbjeđenja, grafičarima i novinarima, požar je lokaliziran, ali su mnogi vitalni dijelovi zgrade pretrpjeli velika oštećenja.

29. maja 1992. godine sa srpskih položaja u Nedžarićima granatirana je i prvi put zapaljena zgrada Oslobođenja. Isti dan, 29. maj 1992. godine, srušena je i zapaljena džamija Magribija na Marijin dvoru u Sarajevu.

Zahvaljujući radnicima obezbjeđenja, grafičarima i novinarima, požar je lokaliziran, ali su mnogi vitalni dijelovi zgrade pretrpjeli velika oštećenja.

Tri mjeseca kasnije zgrada Oslobođenja je drugi put zapaljena, nakon čega su se dva nebodera ovog zdanja srušila.

Granatiranjem zgrade Oslobođenja dokazuje se da su snage srpskog agresora za cilj imale da onemoguće i opstruiraju rad svih medija u Bosni i Hercegovini, te da na taj način onemoguće svjetskoj javnosti da zna šta se tačno dešava u BiH.

Uprkos granatiranju agresora, dnevna novina Oslobođenje dobila je nagradu List godine u svijetu 1992, zahvaljujući požrtvovanosti svojih novinara i svih ostali uposlenika.

Zgrada sarajevskog dnevnog lista “Oslobođenje” izgrađena je 1982. godine.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

LAKIĆ O MOGUĆEM POVEĆANJU CIJENA STRUJE: NEMAMO UGLJA, NEMAMO PROIZVODNJE

0
Vedran Lakić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije, kazao je nema dovoljno uglja u rudnicima da bi se proizvodile potrebne količine električne energije u Federaciji Bosne i Hercegovine.