U akciji spašavanja Gazića učestvovali su ISS Mostar, GSS Mostar, HGSS Mostar i HGSS Čapljina koja je, nažalost na kraju rezultirala izvlačenjem njegovog tijela iz Neretve.
Akciju je vodio Goran Mitrić iz ISS Mostar.
Kako su objasnili, nakon udarca kajaka u stijenu u sredini Neretve Gazić je ostao zarobljen u sifonu s cjedilom ispod mjesta prevrtanja čamca.
Mjesto gdje je Gazić stradao izuzetno je opasno, a isto tako je bila kompleksna i akcija izvlačenja njegovog tijela.
Gazić je, podsjećamo nedavno bio gost Hayat TV-a u okviru prve emisije Moja zemlja u kojoj su se prezentirale ljepote Sarajeva. Družio se zajedno sa našom Anom Bavrka koju je na sarajevskoj Darivi učio kako da se spusti niz stijenu. Tada je u razgovoru sa Bavrkom, Gazić govorio o svojim dosadašnjim iskustvima, te o svojoj strasti prema planinama.
- Ja se bavim alpinizmom već 20 godina. 20 godina uživam u planinama. To nije klasični sport, to je kultura življenja. Vi živite prirodu. Bukvalno probudite se ujutru, pomisao je na planinu, neke predjele koje ste prošli. Preko dana planirate neke uspone isto. Planina je uvijek tu, kazao je tada Gazić za Hayat.
U razgovoru sa Bavrkom, Gazić je kazao da mu je najviše drago što je prošle godine izašao na najveći vrh Sjeverne Amerike, vrh Denali na Aljasci. Bavrka upravo sa Gazićem upoznala ljepotu Darive odnosno spuštanje niz stijenu gdje je stekla jedno novo znanje i iskustvo, a on nije krio oduševljenje kako se Bavrka snašla u tom izazovu.
- Radila je kao vojnik kojem date upute i on izvršava bez grešaka. Ja sam iznenađen za jednog početnika, govorio je Gazić o Aninom početničkom alpinizmu.
O Gaziću su svi imali samo riječi hvale kako o njegovog sportskom angažmanu ali i u ljudskom smislu. Mnogi se opraštaju od njega putem društvenih mreža i sa nevjericom još uvijek ne mogu prihvatiti da on više nije sa nama. Neka ti je laka zemlja bosanska, vječna slava i hvala, samo su neke od poruka.
Video pogledajte OVDJE
(Faruk Durmišević)