Sa našim gostom smo se osvrnuli na jučeršnje izbore u Mostaru, prve nakon 12 godina.
Istaknuo je da prvo treba čestitati građanima Mostara.
- Prije svega trebamo čestitati građanima Mostara na njihovom demokratskom kapacitetu da izaberu svoje lokalne institucije. Imali smo situaciju gdje nisu zabilježeni incidenti, što posebno trebamo čestitati i izbornoj komisiji, građanima, ali i političkim subjektima – kazao je na početku Delić.
Napomenuo je da su određene političke stranke poslale kao posmatrače neke od svojih ključnih funkcionera.
- Tu su bili prisutni ključni funkcioneri međunarodne zajednice, medijska pažnja, tako da je možda i sve to doprinijelo jednom normalnom demokratskom procesu i mislim da zbog toga možemo govoriti o kvalitetu ovih rezultata zato što su građani u suštini u relativno povoljnim prilikama u odnosu na one kakve vladaju u BiH, ovdje to nije bio slučaj, a za to se posebno treba čestitati građanima, ali i svima koji su učestvovali u procesu – naglašava.

Osvrnuo se i na natpise da se radi o historijskim izborima. Poručio je da sudeći prema mnogim reakcijama jestu historijskih, ali reakcije običnih građana na ulicama Mostara su umjerena i vrlo često pesimistična.
- Možda za razliku od većine drugih, ja bih rekao da nije historijski dan, da nažalost građani Mostara i BiH su iznevjereni od vladajućih i da su čekali 12 godina na nešto što je uobičajena demokratska praksa u zemljama širom svijeta. Izlaznost građana govori da u prilog tome. Mostar generalno ima složen sistem odlučivanja. Treba pozdraviti demokratski napor, možda smo svi previše oduševljeni, ali vjerujem da ćemo se u praksi razočarati nakon nekog vremena. Suštinski značajnih promjena neće biti, mada bih ja želio da se one dese i da zaista ovo bude prekretnica za Mostar – naglasio je.
Poručio je još da smatra kako se neke epohalne promjene neće desiti u gradu na Neretvi.
(Aldin Tiro)