Stranica Marine Traffic, koja prati kretanje brodova, pokazuje kako je nekoliko brodova, uključujući i Alp Striker, prije nekoliko sati promijenilo kurs i sada se svi kreću u istom smjeru.
Na Facebook grupi Bourbon Rhode Rescue pomorci su taj potez protumačili kao mogućnost da je u Atlantiku nešto uočeno.
Bourbon, vlasnik broda Bourbon Rhode koji je za potragu unajmio brod Alp Striker, jučer se oglasio saopćenjem u kojem je opisano traganje za nestalom posadom potonulog broda Bourbon Rhode.
Poručili su kako su u potragu uključeni i dronovi, no da zasad nema rezultata.
- Nakon izvješća dvojice pomoraca koji su u noći s nedjelje na ponedjeljak bili na brodu Alp Striker o signalnim raketama koje su protumačili kao znak za nevolju, brod je odmah, u koordinaciji s kriznim stožerom CROSS Antili-Gvajane, postavio kurs za to područje. CROSS je pozvao tri dodatna trgovačka plovila da promijene kurs i upute se na područje za koje se prijavljuje da je izvor signala. Također je zračnu potporu dobio od američkih vlasti zrakoplovom Hercules C-130.
Pretražne operacije pod vodstvom Alp Strikera, u koje su uključene bespilotne letjelice, kao i operacije koje su izvela tri druga plovila te prelet američkog zrakoplova Hercules C-130, u ovoj fazi nisu dali rezultata.
Krizni stožeri provode svoje akcije i Bourbonovi timovi svakodnevno pružaju podršku članovima posada Bourbon Rhodea”, poručili su iz kompanije.
Prijatelji nestalog pomorca: “Preplivat ćemo Atlantik ako treba”
- U trenutku kada je objavljeno da se potraga obustavlja nama je to bilo neprihvatljivo. Jer smo već u tom trenutku imali neformalne informacije da su se svi članovi posade ukrcali na splavi – rekla je jutros za N1 Đurđa Vrljević Šarić.
- Zato smo se odlučili na pokretanje peticije. Odaziv nas je, malo je reći, dirnuo. Radi se o preko 40 tisuća potpisnika peticije. To su ljudi iz puno zemalja i to nam je sve pomoglo da se potraga nastavi – dodaje Vrljević Šarić.
Zaključila je kako situacija nije laka i da je čekanje strašno i iscrpljujuće, ali im je ipak lakše zato što su uočene signalne rakete.
Za potragu avionom treba im 50 tisuća eura
Sebastian Latocha rekao je kako su odmah nakon vijesti o obustavi potrage pokrenuli akciju prikupljanja sredstava za njezin nastavak.
- Imamo preko 37 hiuljada eura, ali za potragu avionom je potrebno preko 50 hiljada eura. Ja samo vidim Dina da je tu i da ćemo zajedno biti s njim. I ako treba Atlantik preplivati, napravit ćemo to”, rekao je zaključno Latocha.
Podsjetimo, brod Alp Striker kruži u dijelu Atlantika u kojem su uočene dvije signalne rakete koje se povezuje s nestankom hrvatskog kapetana Dina Miškića i još šest pomoraca nakon potonuća Bourbon Rhodea.