Slučaj dvije tinejdžerke koje su u dvorištu škole u Barajevu šamarale i maltretirale vršnjakinju, otvorio je pitanje odgovornosti – djece, škole, ali i roditelja.
Javnost je saznala da su protiv djevojčica podnesene krivične prijave, ministar prosvjete Mladen Šarčević smjenio je direktora škole, ali odgovornost roditelja, koju predviđa zakon, niko nije ni pomenuo.
Protiv djevojčica iz Barajeva se vodi postupak, ali gdje je odgovornost roditelja, zapitao se prvi ministar Šarčević:
– Sistemski prosvjetni zakon predviđa tu odgovornost, ali nju niko ne pokreće. Odgovornost ima i škola. Ako jedna od dvije učenice, koja pohađa Tekstilnu školu, nije nedjelju dana došla na nastavu, zašto razredni starješina nije pozvao roditelje da ih obavijesti? Ne može škola samo da kaže kako se to nije desilo na njihovoj teritoriji i kako oni nisu nadležni.
Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja od prije dvije godine predviđa da se kaznom od 30.000 do 100.000 dinara kazni roditelj ukoliko njegovo dijete zlostavlja drugoga.
Takođe, on će biti kažnjen sa 5.000 do 100.000 dinara zbog neupisivanja djeteta u školu, neredovnog pohađanja nastave, nesaradnje u vaspitnom radu sa djetetom i ukoliko učenik krši obaveze.
Da li je zbog nasilja svog djeteta osuđen neki roditelj – ne zna se. Ove podatke nemaju ni Ministarstvo prosvjete, ni Ministarstvo pravde, jer, kako kažu, postupak pokreće škola, a zbirni podaci se ne prikupljaju.
Ministrica pravde Nela Kuburović objasnila je kako je moguće da tinejdžerke I. O. (15) i D. I. (14) krivično odgovaraju jer su, i to ne samo jednom, šamarale A. M. (15), u Srednjoj školi Barajevo.
Prema zakonu, svi preko 14 godina mogu snositi krivičnu odgovornost! Ona je konstatovala da cijelo društvo treba da se bori protiv zlostavljanja, a oni koji rade u vaspitnim ustanovama moraju pravovremeno da reaguju.
Ministar prosvjete razriješio je direktora škole u Barajevu Dobrivoja Jelića pošto je vanredan inspekcijski nadzor pokazao da škola ne sprovodi mjere za bezbjednost i zaštitu učenika.
Smjena je izazvala revolt profesora, koji su se obratili javnosti. Oni osuđuju svaki vid nasilja, ali podsjećaju da nisu prvi u procesu vaspitanja:
– Djeca kod nas dolaze sa svim onim što su ponijela od kuće i okoline. Kod nas dolaze kao svršeni osnovci koji je već trebalo da prođu određenu vrstu socijalizacije, steknu radne navike, usvoje pravila ponašanja prema drugarima i profesorima. Tu smo da našoj djeci pružimo najbolje moguće obrazovanje, ali nam se čini da se na nas, profesore, svalio sav teret i odgovornost da ispravimo i nadoknadimo sve ono što je propušteno u vaspitanju djece.
Nastavnici tvrde da ne bježe od odgovornosti, ali apeluju da njihova odgovornost ne bude jedina.
ZBOG NASILJA OSUĐENO 452
U Srbiji su 2.034 maloljetnika prošle godine osuđena zbog različitih krivičnih djela. Njih čak 452 kažnjeno je za tuče, nanošenje lakših i teških tjelesnih povreda, ubistva i teška ubistva, pišu Novosti.rs.