Kako je kazala Čimpo, zemljotres ostavlja izuzetno teške posljedice po psihičko zdravlje. To je jedna od situacija koja je iznenadna i nad kojom nemamo kontrolu, a takve situacije mogu značajno i nas odrasle izmjestiti i poljuljati.
- Cijela godina je izazovna. veliki broj nas svakodnevno mijenja planove. Zemljotres je nešto još strašnije i iznenadnije, i doslovno fizički razornije. Takvi događaji mogu izazvati traumatske reakcije.

Ističe da je djecu najviše uznemirilo kombinacija dosta toga, a najprije narušena njihova struktura.
- Struktura ne znači strogoću nego poznatost i sigurnost. Oni znaju da se nešto dešava u jednom danu, tokom sedmice, kako izgleda njihov život, obaveze… To je u dječijoj dobi još i teže, neizvjesnost nam je teška a posebno kada oni u svojoj dobi nemaju utjecaja na ono što će se desiti. Ta neizvjesnost je poremetila mnogo polja njihovog djelovanja. Oni sigurno osjete stres odraslih, čak iako pred njima ne govorimo o tome, djeca mogu osjetiti ono kako se mi osjećamo.

Arnautović je kazala da se inače ne daju odmah dijagnoze djeci, pogotovo ne u ovakvim situacijama.
- Ono što na neki način možemo primjetiti je da djeca na neki način imaju povećanu anksioznost, da su manje raspoložena, da nemaju one veselosti… Djeca su navikla da se igraju i druže, da se ljube i grle i razmjenjuju svoja iskustva, igračke, igre… Tako da djeca polako ulaze u jednu depresivnu crtu. Neka djeca svoje strahove izražavaju kroz npr. bolove u stomaku, otežano disanje. Kod nekoga se pojavljuju kožne i alergijske reakcije od straha.
Video pogledajte OVDJE
(Nermina Hasić)