Sa njim smo razgovarali o aktuelnoj ekonomskoj situaciji u BiH i pandemijskom dobu, te prognozama za budućnost.
Na samom početku se osvrnuo na rast prihoda od indirektnih poreza.
- Naravno da imamo razloga za optimizam, jer je to odličan podatak. Sjetite se prošle godine kakve su vijesti dolazile, od obustavljanja proizvodnje, zatvaranja hotela i ugostiteljskih objekata. U jednom momentu je bio onemogućen transport roba, opravdani strah ljudi da li ćemo imati brašna i osnovnih namirnica. Nakon toga vidjeli smo i financijske pokazatelje. Samo je Kanton Sarajevo u 2020. godini imao milijardu i 500 miliona maraka manje prometa kroz fiskalne kase za godinu dana. To je jedna od osnovica generisanja PDV-a. Tako da sadašnji podatak da smo u prva četiri mjeseca imali porast od 74 miliona svakako raduje i ohrabruje – pojašnjava naš sagovornik na početku razgovora.
Ističe da je bitno napomenuti da se treba sada raditi na ovom pozitivnom momentu.
- Moramo nastaviti da se prihodi povećaju, da se budžeti popune i situacija je povoljnija. Ako u Sarajevu pogledamo dolaze turisti sa svih strana i to ohrabruje, da bi ona izgubljena radna mjesta koja dosad nismo vratili, koje smo izgubili zbog pandemije, što prije vratimo i to je apsolutni prioritet – naglašava.
Na činjenicu da je u istom periodu za finansiranje državnih institucija raspoređno više od 256 miliona maraka, naš sagovornik dodaje da je to katastrofalan podatak.
- Dakle milion maraka mjesečno da se troši novac na takve stvari ostavlja čovjeka bez teksta. Ova država je na udaru unutrašnjih i vanjskih sila i jedan od osnovnih ciljeva je da izazove revolt među ljudima i nepovjerenje prema državi i državnim institucijama. Onda se to kasnije vrlo vješto kanališe. Šta o tom podatku misli jedan radnik ili rudar koji sjedne na svoju lopatu da se odmori pet minuta. Šta on misli o ovakom podatku da se tako rasipno ponašaju određeni nivoi vlasti i određene političke strukture. Prva stvar bi trebala biti kako pokrenuti ekonomiju, kako smanjiti nepotrebne troškove i kako unutar budžeta sa jedne pozicije prebacimo sredstva na drugu kako bi podstaknuli našu privredu da radi. To bi trebao biti fokus, a ne da se prati neki luksuz i da se ponaša rasipnički, jer je to potpuno neodgovorno i neprihvatljivo – zaključuje između ostalog Gušić.
(Aldin Tiro)