U Ruskoj akademiji nauke i umjetnosti nalazi se jedna od najvećih dragocjenosti naše zemlje – Originalna Povelja Kulina bana. Za Ruse ona i nema neku vrijednost kao što ima za našu zemlju, no ipak, u nekoliko navrata odbijali su da je vrate jer smatraju da je ona njihovo pravno vlasništvo.
Povelja Kulina bana najvažniji je dokument Srednjovjekovne Bosne. Napisan je 1189.godine i predstavlja trgovački Sporazum Dubrovačke republike i Bosne.
- Tri primjerka povelje su čuvana u dubrovačkom arhivu, original i dva prepisa, stariji i mlađi prepis, da bi u 19st, 1832.godine, original dospio u Rusiju u Rusku akademiju. tako da jedan primjerak imamo u Rusiju, dok su dva prepisa u Dubrovačkom arhivu“, kaže dr. Ana Marić, načelnica odjeljenja za Arheologiju Zemaljskog muzeja Sarajevo
Historičari kažu da je bosanski primjerak izgubljen.
Primjerak Povelje Kulina bana izložen u Zemaljskom muzeju u Sarajevu je kopija originalnog dokumenta. Original se nalazi u posjedu Ruske Akademije nauke i umjetnosti u Sankt-Peterburgu. Bosna i Hercegovina je uputila zahtjev za njen povratak, no Rusija je odbila zahtjev smatrajući kako je je taj primjerak svim pravnim uzusima njihovo vlasništvo.
U decembru 2015.godine ministar Civilnih poslova BiH Adil Osmanović uručio je pismo ministru kulture Ruske federacije u kojem se traži povrat originalne Povelje Kulina bana.
- Taj primjerak koji se nalazi u rusiji je veoma vrijedan spomenik i možda jedan od najvažnijih pisanih izvora, spomenika iz naše kulture i historije BiH“, dodaje Nedim Rabić, historičar na Institutu za historiju UNSA.
Navodno je, a što je malo vjerovatno, ruski vicekonzul Jeremija Gagič 1832.godine, na pijaci u Dubrovniku, kupio originalnu Povelju. Ovim argumentom Federalna agencija naučnih organizacija Ruske federacije ističe da je Povelja kupljena na zakonskim temeljima.
- Pitanje je šta mi možemo uraditi, na koji način možemo vratiti jedan od najdražih historijskih dokumenata BiH, odgovor je da jednostavno možemo razmišljati o otkupu ili razmjeni i to je jedina opcija, bez obzira što smo svjesni i historijski fakti pokazuju da je Povelja Kulina bana ukradena iz Dubrovnika i da nije zakonski kupljena“, objašnjava Benjamina Londrc, profesorica na Pravnom fakultetu Univerziteta u Travniku.
No zaista je malo vjerovatno da se jedan tako važan dokument kupi na pijaci. Da li je zakonski kupljena ili je ukradena? Postoje li dokazi da je vicekonzul Gagič povelju kupio? To su pitanja koja se iznova postavljaju godinama.
(Emerin Ahmetašević)