Kako je ljeti čuvamo i pazimo tokom vrelih dana i jakog sunca, i zimi je neophodno da povedemo računa.
Naša koža usljed niskih temperatura i brojnih zagađenja, izložena je mnogim opasnostima. Na koji način se najbolje zaštiti i sačuvati naš najveći organ, pitali smo specijalistu dermatologa, doktoricu Tamaru Jovović – Sadiković.
PIŠE: AZRA HADŽIĆ
Zima je. Niske su temperature. Koža osjetljiva na hladnoću. Često smo zbog grijanja izloženi “isušenom” zraku. Kako se zaštiti?
- Hladan zrak te čestice smoga u zraku naročito isušuju kožu. Veoma je bitno kožu adekvatno zaštiti korištenjem bogatijih hidratantnih krema , te posebno krema za područje oko očiju gdje je koža tanja, te obratiti pozornost na usne koje moramo redovito njegovati.
Kako dehidriranoj i isušenoj koži vratiti sjaj?
- Isušena i dehidrirana koža čest je problem mnogih osoba, nevezano za godišnje doba, mada se u toku zime ovaj problem dodatno akutizira. Šta se može uraditi? Veoma je bitno ne koristiti vruće kupke, koje dodatno isušuju kožu, u zatvorenom prostoru korisiti ovlaživače vazduha, te koristiti hidratantne masnije kreme. Također preporučujem upotrebu uljanih kupki koje stvaraju dodatnu zaštitu kože.
Šta je neophodno da znamo prije izlaska napolje ako su temperature ispod 0 stepeni, kako bi zaštitili kožu lica i ruku?
- Koža cijelog tijela treba biti namazana masnijim kremama i losionima. Ne preporučuje se izlaziti na hladan vazduh neposredno nakon tuširanja, jer dolazi do dodatnog pucanja i isušivanja površinskih slojeva kože.
Da li ishrana može pomoći u poboljšanju stanja naše kože tokom zimskih dana?
- Kao i tokom godine kvalitetna ishrana bogata vitaminima doprinosi boljem stanju čitavog organizma , a time i kože. Preporučuje se unošenje tečnosti , voća i povrća, te eventualno dodatnih suplemenata vitamina.
Kakva treba biti dnevna rutina kada je u pitanju čišćenje i zaštita lica zimi?
- Koža se svako jutro i veče mora oprati sa za to predviđenim pjenama za lice i tijelo, zavisno o tipu kože. Potrebno ju je svakako dodatno očistiti micelarnom vodom koja uklanja nečistoće iz vazduha kojih ima u većim količinama tokom zimskih mjeseci. Nakon toga potrebno ju je namazati kremom prema tipu kože, koju odredi specijalista dermatolog. Na tržištu sada postoje kreme koje sprječavaju prolaz nečistoća u zraku do kože.
Je li nam i zimi neophodan SPF?
- Naravno da jeste! Posebno apelujem na sve koji zimske dane provode na planinama da koriste SPF 50+ s obzirom da u BiH postoji povećana incidence od nastanka Malignog Melanoma, te drugih malignih oboljenja kože. Veoma je bitno mazati dječiju kožu koja je naročito osjetljiva na UV zrake, te može dovesti do oštećenja kože i povećati rizik od nastanka karcinoma kože u odrasloj dobi. Naravno, oči se moraju zaštititi sunčanim naočalima, jer su i oči također u riziku od stetnog djelovanja UV zraka.
Savjet plus za naše čitatelje?
- Zima je idealno doba za estetske tretmane kože, te je ovo idealno vrijeme za pilinge , mezoterapije kojima ćete vratiti hidrataciju, te poboljšati izgled i kvalitet kože. Naravno, bitno je izabrati samo certificiranog specijalistu dermatologa koji će znati tačno procijeniti šta je potrebno koži, bez rizika da dođe do neželjenih nuspojava.