Time će se ovaj prijedlog zakona razmatrati u redovnoj proceduri, javlja Anadolija.
Radi se inače o zakonskom materijalu koji je jedna od 14 obaveza iz Mišljenja Evropske komisije na evropskom putu Bosne i Hercegovine.
Protiv usvajanja zakona po hitnoj i skraćenoj proceduri glasala su četiri izaslanika u Klubu hrvatskog naroda iz HDZ-a BiH i četiri delegata Kluba srpskog naroda iz SNSD-a.
Zbog nedostatka entitetske većine, protivljenjem četiri delegata u Klubu srpskog naroda nisu usvojene ni izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine u prvom čitanju (načela).
Usaglašavanje o ovom zakonu Kolegij će obaviti naknadno.
Dom naroda je jednoglasno usvojio odluku kojom je pozvao Evropsku komisiju, Vijeće Evrope unije i Evropski parlament da Bosnu i Hercegovinu po ubrzanom procesu primi u kandidatski status za članstvo u EU.
Kako je pojasnio predsjedavajući Doma Dragan Čović, koji je predložio donošenje odluke, istakao je da bi to reafirmiralo evropski put Bosne i Hercegovine.
On je naveo kako će ista inicijativa za donošenje odluke biti proslijeđena u Predstavnički dom PS BiH na usvajanje kako bi odluka imala zajednički stav Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
Mladen Bosić, delegat u Klubu srpskog naroda smatra da je prijedlog odluke licemjeran, jer Parlamentarna skupština BiH ne funkcioniše, odnosno ne može donijeti niti jednu odluku od značaja za građane koje predstavlja.
- Mislim da se radi o populizmu i skretanju pažnje s bitnih stvari. Danas je na dnevnom redu pet-šest tačaka dnevnog reda iz oblasti koje su bitne u ispunjavanju uslova iz Mišljenja Evropske komisije. Tu imamo šansu da pokažemo stvarno opredjeljenje – naglašava Bosić.
Delegat u Klubu bošnjačkog naroda Denis Bećirović izrazio je razočarenje što Dom naroda PS BiH nije danas prihvatio njegovu inicijativu da se donese odluka o tome da Bosna i Hercegovina slijedi stavove Evropske unije u slučaju “agresije Rusije na Ukrajinu”.
- Putin u Moskvi i Lukašenko u Minsku mogu biti zadovoljni današnjim glasanjem u Domu naroda PSBiH, jer smo se u BiH opredijelili da ostanemo u manjinskom dijelu svijeta, zajedno sa Sjevernom Korejom, Eritrejom i Sirijom, koji nije na adekvatan način osudio dešavanja u Ukrajini – istakao je Bećirović.
EU je ranije navela kako se očekuje da Bosna i Hercegovina ispuni 14 zahtjeva iz Mišljenja Evropske komisije kako bi se BiH dodijelio kandidatski status. BiH je 2016. podnijela zvaničan zahtjev za članstvo u EU.