O tome šta danas najviše šteti zubima, dr. Nakaš kaže da je to najčešće nedovoljno žvakanje hrane.
- Trošimo zube manje nego ranije zbog izostanka žvakanja. To dovodi do ortodenskih nepravilnosti i krivih zuba. Danas su, recimo, kifle i hljeb mekani, pa je manja zahtjevnost za žvakanjem, što dovodi do incidence i promjena na zubima kod djece. Također, tu su slatkiši koji doprinose ubrzanom kvarenju zuba. Problem je što ne jedemo hranu koju treba sažvakati. Moderni su smoothiji, shakeovi i djecu učimo da ne žvaču – poručuje dr. Nakaš.
Dr. Nakaš kaže da su najčešće nepravilnosti uzrokovane pomijeranjem zuba uslijed karijesa.
- Najčešća nepravilnost jeste sekundarna uskost uslijed pokvarenosti mliječnih zuba. Radi se o pojavi kada karijesom oštećeni zubi pomijeraju svoj položaj na novo mjesto, smanjujući prostor gdje treba narasti novi zub. To se može prevenirati dugotrajnim čišćenjem zuba i blagovremenim posjetama stomatologu. Nužnost četkanja počinje čim se pojavi prvi mliječni zub. Roditeljima preporučujem tečnost za djecu koja ljubičastom tintom otkriva mjesta na dječijim zubima koja nisu dovoljno iščetkana. Dostupna je u svim drogerijama i apotekama. Djeci treba dočarati zašto je važna oralna higijena – ističe dr. Nakaš.

Na pitanje koliko često trebamo mijenjati četkicu za zube, dr. Nakaš kaže da je to najčešće nakon tri mjeseca.
- Četkicu treba mijenjati u prosjeku svaka tri mjeseca, a najlakše da to otkrijemo jeste kada nakon pranja osjetimo bol izazvanu istrošenošću dlačica na četkici. To je prvi signal da je vrijeme za promjenu – kazala je dr. Nakaš.
Posjetu ortodontu preporučuje već u ranoj fazi razvoja zuba kod djece, kako bi se pravovremeno otkrile nepravilnosti.
- Dijete treba prvi puta odvesti ortodontu na pregled u 8. godini. Većina pacijenata treba ortodonsku terapiju oko 12. godine života. Ona najčešće traje između godinu i po do dvije. Četkanje zuba preporučujem nakon svakog jela, posebno kada se nosi ortodonski aparatić. Djecu treba poticati na čišćenje zuba još u školi. Ortodonski aparatić nema smisla ukoliko dijete nepravilno čisti zube – istakla je dr. Nakaš.
Video možete pogledati OVDJE.
(Mirza Imamović)