DRAMATIČNO UPOZORENJE EUROPOLA: EVROPSKE DRŽAVE MORAJU BITI SPREMNE, KRIMINALNE GRUPE ĆE POKUŠATI UKRASTI

Šefica Europola Catherine De Bolle upozorila je u nedjelju na opasnost od potencijalnih lažnih vakcina protiv koronavirusa.

De Bolle je upozorila da bi kriminalci mogli pokušati iskoristiti veliku potražnju za vakcinama u svijetu, pišu novine njemačke medijske grupe Funke u nedjelju.

Dodala je da su dužnosnici već primijetili konkretne znakove prljave igre poput nuđenja lažnih vakcina na društvenim mrežama.

Šefica evropske policije pozvala je potrošače da budu oprezni i da bi vakcinacija lažnim cjepivom moglo uzrokovati ozbiljne zdravstvene posljedice.

Također je navela da države moraju biti spremne da će im kriminalne grupe pokušati ukrasti doze vakcina, a Europol je identificirao potencijalna žarišta.

Bivša šefica belgijske policije napomenula je da policijski odjeli širom Europske unije zajednički djeluju na zaštiti prijevoza vakcina.

Interpol je početkom decembra također objavio upozorenje o prijetnji organiziranih kriminalnih grupa usred kampanja vakcinacije protiv Covida-19, uključujući lažna cjepiva i krađu zaliha.

  • Kriminalne mreže vrebat će ljude i putem lažnih internetskih stranica, a lažni lijekovi mogli bi značajno ugroziti nečije zdravlje, čak i život”, upozorio je šef Interpola Juergen Stock.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

LENDO: PRIPADNICI ORUŽANIH SNAGA BIH GARANT SU NAŠEG MIRA, SLOBODE I...

0
Potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo uputio je čestitku svim pripadnicima Oružanih snaga i građanima BiH povodom obilježavanja 1. decembra, Dana oružanih snaga Bosne i Hercegovine.