Američka vojska je početkom godine sa uspjehom testirala lansiranja bespilotnih letjilica sa poznatih helikoptera Black Hawk (Crni soko).
Lansirane letjelice potom su obavljale nezavisne izviđačke misije i slale video prenos uživo posadi helikoptera.
Bila je to samo jedna u nizu mogućih primjena takozvanog “air launched effects” (ALE) programa, koji bi trebao da posadi helikoptera da dodatne mogućnosti u borbi i poveća im izglede za preživljavanjem uz pomoć malih pomoćnih bespilotnih letjelica.
Pogledajte video OVDJE.
Dronovi se lansiraju iz posebne cijevi postavljene na bočnu stranu helikoptera.
Jedan od glavnih izazova pri testiranju bilo je izbjegavanje snažnih struja koje proizvodi rotor helikoptera, a koje bi lako mogle da ih poguraju na dole i tako izbaciti iz putanje, piše Popular Mechanics.
Testiranje je pokazalo da je na ovaj način moguće lansirati dron ALTIUS 600 (skraćenica od: Air-Launched, Tube-Integrated, Unmanned System), sa sklopivim krilima, propelerskim pogonom i sistemom video nadzora, koji kasnije može autonomno da sleti na bilo koju ravniju površinu.
Iako još neko vrijeme sigurno neće zamjeniti klasične projektile, ovi dronovi bi, u budućnosti, osim izviđanja i snimanja, mogli da nose i bojeve glave, pa ako zatreba i da posluže kao kamikaze – odnosno da se zalete u metu i da je uništiti je.
Pri tome bi posada helikoptera ostala na sigurnom, a gubitak drona bio bi značajno manji nego da se u opasnosti našla letjelicu sa posadom.