Sve češće se susrećemo sa problemom vršnjačkog nasilja na koje se ne smijemo oglušiti.
Gost današnje emisije ‘Otvoreni studio’, bila je prof. dr. Senija Tahirović.
Upozorila je da je veliki broj djece koji treba psihološku pomoć, te da je jedan od razloga tome i uticaj pandemije.
- Očekivala sam da će doći nakon pandemije do eskalacije ovakvog problema. Pandemija je uticala na način života, pogotovo mladih. Imamo veliki broj anksioznosti i depresivnih osoba. Sve veći je broj nažalost djece kojoj je potrebna pomoć – upozorila je Tahirović.
Korijen problema psihološkog razvoja djece.
Tahirović je kazala kako je agresivnost jako izražena.
- U načinu komunikacije možemo uvidjeti tu agresivonost i to se u predškolskom periodu jasno može vidjeti. Čak sa pet, šest ili više godina. Također, imamo probleme koji se tiču škole, učenja. Imamo veliki broj djece koji imaju problema sa koncentracijom, obzirom da mnogo vremena provode na društvenim mrežama. Roditelji su modeli po kojima djeca uče. Posmatraju kako se roditelji ponašaju u određenim trenucima i oni isto primjenjuju. Reakcija na pandemiju mladih ljudi je bila kopija na pandemiju odraslih osoba – zaključila je Tahirović.
Kazala je kako agresivna ponašanja djece u predškolskom periodu ne treba tolerisati, te da je bitno tada djelovati.
- Prevencija je prepoznavanje tih stvari u ranom periodu. Roditelji previše puštaju djecu, moderni pristupi preovladavaju. Ne može dijete od pet godina znati da li treba ići na spavanje ili ostati igrati igrica. Autoritet kod roditelja mora postojati – naglasila je Tahirović.
(Mehmed Sultanović)
Video pogledajte OVDJE