DVADESETOGODIŠNJAKINJA IAKO SLIJEPA ODLIČNA JE VAJARKA, A SADA JE UPISALA I MEDICINU

Nataša Arsenović (20), iz Doboja, prva je slijepa osoba u svijetu koja je uspjela da savlada tehniku grnčarstva, a ove jeseni je i prvi slijepi student na Medicinskom fakultetu, ne smjeru fizijatrija u Novom Sadu.

Ova Dobojka postala je poznata nakon priče u o tome kako je njen dar za vajarstvo u svojoj umjetničkoj radionici otkrio akademski vajar Drago Handanović.

– Iako ne može da vidi, ona ima nevjerovatan osjećaj za stvaranje dodirom, i nema nijednog djela koje liči na neko drugo. Bio sam na raznim međunarodnim simpozijumima i izložbama, ali nisam naišao na sličan slučaj i nisam pronašao podatak da je u svijetu jedna potpuno slijepa osoba savladala tehniku na grnčarskom kolu – rekao je njen učitelj prije dvije i po godine, nakon čega se javnost zainteresirala za ovaj fenomen.

O Nataši je čak snimljem dokumentarni film “Postoji li razlog zbog kojeg ti to ne možeš”, autora Aleksandra Bubala, koji je prije dvije godine osvojio Gran-pri 11. međunarodnog festivala ekološkog i turističkog filma “Jahorina film festival”.

– Nakon završetka Srednje fizioterapeutske škole u Zavodu za slabovidna i slijepa lica u Derventi, poželjela sam da nastavim školovanje i konkurisala sam za prijem na Medicinski fakultet u Novom Sadu, gradu u kojem već studira veći broj Dobojlija, pa i mojih prijateljica – kaže Nataša.

U svojoj namjeri je uspjela, položila je prijemni. Na fakultetu su njoj i roditeljima saopćili da će napraviti izuzetak i da će biti prvi slijepi student u njegovoj historiji, prenose Novosti.

Presretni zbog toga su svi njeni prijatelji, njen učitelj vajarstva Drago Handanović, doskorašnji profesori u srednjoj školi i svi ostali. Majka Spomenka takođe, rekavši da je tokom četiri godine školovanja gotovo svakog vikenda kćerku dovozila iz 40 kilometara udaljene Dervente kući i vraćala nazad. Studiranje u Srbiji podrazumijevalo je stanovanje u studentskom domu, što su joj i osigurali, ali se ipak pojavio problem.

O tome je prva obavijestila Sanja Živković, iz Udruženja za pomoć djeci sa posebnim potrebama u Doboju.

– Riječ je o tome da je po zakonima u Srbiji neophodan personalni asistent za studente koji stanuju u domu, a za boravak u njemu neophodno je da se plaća 56.000 dinara mjesečno. To njeni roditelji nisu u mogućnosti da osiguraju, mada su se snašli i platili za prvi mesec, ali nemaju rješenje za taj problem – kaže Živković.

Kažu da su se u Natašino ime i u ime Udruženja za pomoć obratili gradonačelniku Doboja Borisu Jeriniću i premijerki Vlade RS Željki Cvijanović, kako bi Nataši bilo omogućeno studiranje.

Nataša je do devete godine odrastala kao i svi njeni njeni vršnjaci, a potom je zbog tumora potpuno oslepjela, i od tada se sve promijenilo u njenom životu.

Pored toga što je vanserijska vajarka, čiji radovi su bili na više izložbi u regionu, Nataša je svestrana i na drugim poljima. Oprobala se i kao glumica u pozorišnim predstavama, završila je muzičku školu i svira klavir, recituje stihove, naučila je i da skija.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

KĆERKU GODINAMA DRŽAO KAO ROBA, A GOVORIO O EMPATIJI! OTAC IZ...

0
Samo trinaest dana prije nego što će biti prijavljen policiji, Uroš Pašajlić, iz Srbije, na svom Facebook profilu objavio je sliku koja govori o radu na sebi kako bi se poboljšala empatičnost među ljudima i efikasnost u međuljudskim odnosima.