Na početku je Džaferović pojasnio kako je država BiH ojačana kreiranjem institucija i reformama, koje su provedene u skladu s Dejtonskim sporazumom uz podršku međunarodne zajednice.
- Vijeće sigurnosti i institucije su dale podršku Bosni i Hercegovini. Sada institucije RS-a prijete da će oduzeti državne ovlasti. To prijeti teritorijalnom integritetu i suverenosti BiH. S obzirom na mandat Vijeća sigurnosti želim upozoriti na prijetenje koje podrivaju Dejtonski sporazum, ali i ovaj dio Evrope – kazao je Džaferović.
BiH je kompleksan sistem koji ne može odmah reagirati na secesionizam, pa je potrebna podrška.
Nažalost, u proteklih deset mjeseci u Bosni i Hercegovini svjedočimo nastojanjima da se sruši sve ono što je postignuto implementacijom Dejtonskog sporazuma.
- Vlasti RS-a prijete da će unilateralno rasformirati vojsku, obavještajnu službu, niz ministarstava, državni poreski sistem, pravosuđe i druge institucije, te preuzeti njihove nadležnosti, a u tu svrhu su usvojile ili poslale u proceduru konkretne zakone u oblasti pravosuđa, državne imovine i lijekova. Time se ugrožava teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine, jer, kako rekoh, dejtonskim Ustavom je nedvosmisleno naznačeno da su dodatne nadležnosti države potrebne za očuvanje njenog teritorijalnog integriteta i suvereniteta – naveo je.
- Schmidt je donio odluku o suspenziji secesinističkog zakona što je važno za stabilnost. Potrebno je poništiti sve neustavne zaklone i zaključke NSRS-a koji su protivni Daytonu. Potrebno je deblokirati rad institucija koje blokiraju predstavnici iz RS-a. BiH treba izaći iz krize kako bi se osigurao stabilnost i napredak – naglasio je Džaferović.
Dodao je kako su institucije BiH svjesne svojih obaveza o zahtjevu BiH za članstvo u EU jednako kao što je to program reformi kojim je utvrđen okvir NATO puta naše zemlje.
- Želim se zahvaliti NATO-u i vjerujem da bi u trenutnoj geopolitičkoj situaciji EU trebala pozitivno odgovoriti na status BiH o dodjeli kandidatskog statusa. Uspjeli smo iznaći jedinstven glas i mislim da to treba biti ohrabreno. To može osigurati stabilizaciju stanja u našoj zemlji. BiH je opredijeljena da jača mir kroz dobrosusjedske odnose sa regionalnom saradnjom. Sva otvorena pitanja moramo rješavati kroz dogovor i konsenzus. Zabrinuti smo signalima iz Srbije zbog njihovog naoružavanja. Pred srbijanskim pravosuđem se proganjaju branioci BiH, dok ratni zločinci pronalaze utočište u Srbiji. Zabrinjava nas stav Milanovića koji podržava formiranje trećeg entiteta uslovljavanjem ulaska Finske u NATO. Izborni zakon u Hrvatskoj je njihovo pitanje i mi se u to ne miješamo. Očekujemo da Hrvatska isto uradi. Evropski sud je naložio BiH da reformira Ustav i izborni zakon, a ne da privilegiramo status konstitutivnih naroda. Iduću jesen BiH čekaju dva važna događaja, a to su opći izbori. Redovno se provode i predstavljaju temelj stabilnosti. Nakon 27 godina su dovedeni u pitanje, jer predstavnici iz reda hrvatskog naroda blokiraju taj proces. Obzirom na nesagledive posljedice, odgovornost snosi Ured visokog predstavnika kako bi se osigurala sredtsva. Misija ALTHEA je nasljednik misije EUFOR-a koji ima veliki značaj za provođenje mira u našoj zemlji. Uime vlasti BiH pozivam da u novembru produži mandat EUFOR-a. U januaru je bilo ozbiljnih sigurnosnih incidenata, a nakon što je došlo do pojačanja snaga EUFOR-a to se više nije dešavalo. Izlaz se nalazi u poštivanju Daytonskog sproazuma. Svi akteri moraju poštovati okvir i rješenja koja imamo. Niko nema pravo da ruši rješenja – zaključio je Džaferović.
(M. Sultanović)