Godišnjica smrti Mevlane Dželaluddin Rumija obilježava se svake godine na dan Šeb-i Arus (noć susreta sa Bogom) mnogobrojnim svečanostima u Konyi još od 1937. godine.
Ovogodišnje Šeb-i Arus svečanosti bit će održane po 83. put uz podršku Ministarstva kulture i turizma Republike Turske. Ove godine obilježit će se 747. godišnjica smrti svjetski poznatog sufijskog mistika, pjesnika i učitelja.

Zbog globalne pandemije, ove godine se Šeb-i Arus svečanosti održavaju bez publike. Prva je već održana 7. decembra, a druga će se održati 17. decembra. Ceremonije će se prenositi uživo putem digitalnih platformi i nekoliko televizijskih kanala.

Inače, Konya je grad smješten u Centralnoj Anadoliji i jedan je od najznačajnijih historijsko kulturnih centara Turske. Ime grada, poistovjećuje se s Mevlanom i ima dugu prošlost.

U periodi prije nove ere, Konyom su vladali Hititi, Frigi, Lidijci, Perzijci i Makedonci. Nakon njih je zabilježena vladavina Rimljana i Arapa. Nakon što su Turci došli u Anadoliju prvo su Konyu uvrstili u teritoriju Seldžuka, a potom Osmanlija. Ovaj grad danas ima različita umjetnička djela iz raznih civilizacija kojima je pripadala. Konya kao prijestolnica Seldžučke države bila je bitan trgovinski centar i centar za odsjedanje na Putu svile. To je grad koji čuva na stotine djela Islamske civilizacije.

U Konyi su smještene prekrasne džamije, medrese, vakifi i turbeta sultana koji su upravljali Seldžučkom državom.

Naša ekipa posjetila je danas Muzej Mevlane, u kojem se nalazi i njegovo turbe. U muzeju su smješteni i Mevlanini rukopisi, natpisi, kandili i drugi predmeti.

U neposrednoj blizini Mevlaninog muzeja je i Sultan Selimova džamija.
Ekipa naše medijske kuće zajedno za drugim medjima koji su zbog ove prilike došli iz cijelog svijeta danas je pored Mevlaninog muzeja posjetila još nekoliko kulturnih objekata koji govore o važnosti Dželaludina Rumija.
Jedan od njih je i Kulturni centar Mevlane, u kojem su imali priliku čuti sufijsku muziku i naučiti više o dervišima, njihovom plesu, kao i simbolici njihovih pokreta.

Također, kako doznajemo posebno su bili oduševljeni i umjetnosti slikanja na površini vode koja se naziva Ebru. Imali su priliku i gledati sam proces rada.

Bez daha ih je ostavio i Panorama muzej u Konyi, gdje su kroz fascinantne umjetničke radove mogli vidjeti kako je zaista izgledao život u doba Rumija.
Posebno značaj ima i 11 oslikanih slika koje govore o Mevlaninom životu, od rođenja pa do smrti.


Sve ovo je uspjela naša ekipa danas vidjeti. Kažu nam da se posebno raduju i svim narednim danima obilaska Konye, jer je ostalo još puno toga lijepog da se istraži. Više informacija u narednim danima.
(Merima Gosto)