Njemačka za male poduzetnike na ime pomoći zbog mjera zatvaranja na kraju godine u okviru borbe protiv koronavirusa isplaćuje preko deset milijardi više nego što je potrebno, prema analizi Njemačkog privrednog instituta (IW) koju prenosi dnevnik "Welt am Sonntag" u nedjelju.
Pixabay
Njemački privredni institut izračunao je, pozivajući se na podatke Središnje banke Njemačke, da mali poduzetnici koji primaju pomoć zbog mjera zatvaranja u novembru i decembru, pri čemu se uglavnom radi o ugostiteljima, u mnogim slučajevima zarade više novca nego da im je dozvoljen rad.
Kod pogođenih sektora je više od polovine troškova varijabilno što znači da tih troškova nema kada je objekt zatvoren. Unatoč tomu država isplaćuje 75 posto prometa ostvarenog u istim mjesecima prošle godine – stoji u analizi IW-a, kako prenosi “Welt am Sonntag”.
IW zaključuje da je tako trećina od 30 milijardi eura predviđenih za pomoć malim poduzetnicima u novembru i decembru nepotrebno isplaćena.
Nekoliko drugih ekonomskih instituta je već prije tražilo da se malim poduzetnicima umjesto direktnim financijskim isplatama pomogne kroz porezne olakšice.
Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.
Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.
Zadatak je, kao i u mnogim sličnim mozgalicama koje redovno postanu viralne, otkriti koja čaša će se napuniti prva, ali ovaj put nema smicalica sa zatvorenim prolazima za tekućinu.