Pred ovaj sastanak, Tanjugu je u diplomatskim izvorima u Bruxellesu rečeno da se ne očekuje da će popis zemalja doživjeti promjene, odnosno da će se na njoj ponovo naći Srbija ili BiH.
U diplomatskim izvorima u Bruxellesu navodi se kako epidemiološka situacija u Srbiji, iako poboljšana, još ne ispunjava zacrtane kriterije Vijeća EU kada je riječ o broju inficiranih na 100.000 stanovnika, a koji bi trebao biti oko 16, odnosno ispod 25.
U Bosni i Hercegovini se ne može govoriti ni o kakvom poboljšanju posljednjih sedmica.
Kao traženi kriteriji prilikom otvaranja vanjskih granica EU prema trećim zemljama, uzima se epidemiološka situacija u posljednjih 14 dana, koja bi trebala biti ista kao prosjek ili bolja od prosjeka EU.
Na popisu zemalja izvan EU čijim je državljanima dopušteno putovanje su: Australija, Kanada, Gruzija, Japan, Novi Zeland, Ruanda, Južna Koreja, Tajland, Tunis, Urugvaj i Kina, koja je uvjetovana reciprocitetom.
Podsjetimo, ambasadori zemlja članica EU odlučili su krajem jula da ne vrate Srbiju i BiH na popis zemlja kojima je na osnovu “bolje ili slične epidemiološke situacije” dopušteno putovanje u EU.