EU DOZNAČILA JOŠ 2,5 MILIONA EURA POMOĆI ZA IZBJEGLICE I MIGRANTE U BIH

Evropska unija je doznačila još 2,5 miliona eura humanitarne pomoći za podršku ugroženim izbjeglicama i migrantima u Bosni i Hercegovini, saopćeno je iz Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini.

  • Procjenjuje se da se više od 1.000 ljudi nalazi izvan privremenog smještaja, sa ograničenim pristupom osnovnim uslugama. Izloženi su sve hladnijem vremenu jer dolazi zima te brojnim rizicima po pitanju zaštite, dok situacija sa djecom bez pratnje zahtijeva posebnu pažnju – navedeno je u saopćenju.

Janez Lenarčič, komesar za upravljanje krizama, izjavio je da je oko 4.000 izbjeglica i migranata ostalo je bespomoćno u Bosni i Hercegovini, a mnogi od njih spavaju na otvorenom, potrebno im je sklonište, hrana, voda, sanitarne usluge, zdravstvene usluge, zaštita i odjeća.

  • Kako bi se pozabavila ovim potrebama, EU je spremna da nastavi pružati humanitarnu pomoć. Dostojanstvo i sigurnost svih osoba, posebno onih najugroženijih, mora se osigurati i zaštititi sve vrijeme. Humanitarnim partnerima potreban je puni pristup ljudima kojima je potrebna pomoć, gdje god oni bili – dodao je.

Kako je saopćeno, suma od 2,5 miliona eura koja je upravo dodijeljena pružit će daljnju podršku u smislu rada na terenu i zaštite, uključujući zaštitu djece, te podršku djeci bez pratnje, kako u centrima tako i izvan njih.

-Ovaj novac će se iskoristiti i za hitno potrebnu zdravstvenu zaštitu, koju je pogoršala pandemija COVID-19, uključujući psihosocijalnu podršku i pomoć za mentalno zdravlje – istaknuto je u saopćenju.

Iz Delegacije EU-a su napomenuli da je od početka 2018. godine u Bosnu i Hercegovinu stiglo više od 84.120 izbjeglica i migranata zapadnobalkanskom migracionom rutom. Od tada EU usko sarađuje sa UN-ovim agencijama, drugim humanitarnim organizacijama i bosanskohercegovačkim vlastima kako bi zadovoljila humanitarne potrebe izbjeglica i migranata. Od početka 2018., EU je osigurala 101,85 miliona eura direktno Bosni i Hercegovini i uz pomoć partnerskih organizacija, uključujući iznos od više od 16 miliona eura humanitarne pomoći.

  • Nakon ublažavanja mjera ograničenog kretanja zbog bolesti COVID-19, povećao se broj pridošlica. Iako se humanitarna situacija poboljšala, neke izbjeglice i migranti i dalje spavaju na otvorenom u neadekvatnim uslovima. Zbog toga EU poziva vlasti Bosne i Hercegovine da nađu odgovarajući smještaj svima kojima je potreban. Nedavno otvaranje novog prihvatnog centra u Lipi, sa kapacitetom za 1.500 migranata, važan je korak u tom smjeru. Humanitarna pomoć EU fokusira se na pokrivanje najnužnijih potreba, kao što su usluge primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, ograničavanje širenja pandemije koronavirusa i pružanje pomoći za mentalno zdravlje i psihosocijalna podrška. Pomoć se pruža i u vidu zaštite, kao što je identifikacija, upravljanje predmetima i upućivanje, podrška djeci bez pratnje i pomoć za preživljavanje osobama koje su na otvorenom, uključujući toplu odjeću, vreće za spavanje i hranu – istaknuto je u saopćenju.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

UPOZORENJE: SA BH. TRŽIŠTA POVUČEN REFLEKTUJUĆI PRSLUK!

0
Sa tržišta BiH povučen je reflektujući prsluk za automobil nepoznatog proizvođača iz Kine jer predstavlja ozbiljan rizik po zdravlje korisnika, budući da ne signalizira prisustvo korisnika, pa može doći do nesreće i povrede, saopšteno je iz Agencije za kontrolu tržišta BiH.