Ta biotehnološka kompanija objašnjava svoju najavu “brzim širenjem novih varijanti virusa” u zemljama Latinske Amerike i Evrope, gdje CureVac od kraja 2020. vodi treću i posljednju fazu kliničkih ispitivanja, piše u saopćenju.
- Kompaniji je cilj u tim područjima testirati “učinkovitost kandidata za vakcinu za određene varijante covida-19”, dodali su.
- Cilj nam je zaštititi stanovništvo i posebno rizične dobne grupe – rekla je Ulrike Gnad-Vogt, direktorica za razvoj u CureVacu.
Curevac navodi da o tome razgovora s Evropskom agencijom za lijekove (EMA), koja već provodi stalnu kontrolu njihovog kandidata za vakcinu.
Nakon istraživanja će zatražiti odobrenje
Laboratorij “čeka podatke dva klinička ispitivanja u drugom tromjesečju i potvrđuje da namjerava podnijeti zahtjev za odobrenje vakcina također u drugom tromjesečju ove godine”.
CureVac je ranije objavio da je potpisao ugovor s velikom švicarskom farmaceutskom kompanijom Novartisom koji planira početi proizvodnju te vakcine.
Još prije toga potpisao je ugovor o suradnji s farmaceutskom grupacijom Bayerom koja će ga također podupirati u proizvodnji, dok je nestašica vakcina na svjetskom nivou jedna od glavnih prepreka u borbi protiv pandemije, javlja Hina.
Evropska komisija je već potpisala ugovor s CureVacom o kupovini 405 miliona doza.
EU je dosad odobrila vakcine Pfizer/BioNTech, Moderne, Johnson&Johnson i AstraZenece.