Naime, kako su za RSE objasnili zvaničnici EK, jedan od kriterija za učešće zemalja u ovom omnibusu jeste da li su one tražili od MMF-a hitnu pomoć za likvidnost, kao što bi bio primjer Instrumenta za brzo finansiranje.
- Službe Evropske komisije su predočile Srbiji mogućnost pomoći od MMF-a u kontekstu spremnog instrumenta za brzo finansiranje. Vlasti Srbije u ovom trenutku ne vide potrebu za vanjskom finansijskom pomoći i odlučile su da se ne obraćaju MMF-u za finansijsku podršku – izjavio je za RSE jedan od zvaničnika press službe EK.
Evropska komisija je danas usvojila prijedlog paketa za makrofinansijsku pomoć od 3 milijardi eura za države koje su u procesu proširenja i koje pripadaju i susjednim partnerima, kako bi im se pomoglo da limitiraju posljedice krize zbog pandemije COVID-19.
Na listi korisnika ove finansijske pomoći su zemlje Zapadnog Balkana, kojima je raspoređena određena suma u skladu sa potrebama. Srbija nije na listi zemalja koje će koristiti ovu mikorfinansijsku pomoć.
Za ostale zemlje regiona i susjednim partnerima, ova sredstva će biti na raspolaganju tokom 12 mjeseci u obliku kredita po veoma povoljnim uslovima kako bi se pomoglo ovim zemljama da pokriju njihove trenutne, hitne potrebe za finansiranjem.