Peivredne i društvene posljedice pandemije mogle bi “poticati radikalizaciju pojedinaca neovisno o njihovim ideološkim uvjerenjima – navodi izvršna direktorica evropske policijske agencije Catherine de Bolle u izvještaju “Situacija i tendencije terorizma”, objavljenom u utorak.
- Aktivisti krajnje ljevice kao i krajnje desnice te oni upleteni u džihadistički terorizam pokušavaju iskoristiti priliku koju je stvorila pandemija – ističe ona.
Dužnosnica inzistira na činjenici da krajnje desne mreže, čak i ako ne čine nasilna djela, potiču štetno ozračje.
- Takvo ozračje izgrađeno na ksenofobiji, mržnji prema Židovima i muslimanima i protuimigrantskim osjećajima moglo bi pogodovati nasilju radikaliziranih pojedinaca (…) kako smo proteklih mjeseci jako dobro vidjeli”.
U roku od godinu dana, u tri zemlje zabilježeno je najmanje šest napada pripisanih krajnjoj desnici
U roku od godinu dana, u tri zemlje zabilježeno je najmanje šest napada (uspjelih, neuspjelih ili spriječenih) , prema samo jednom u 2018. godini. Među njima je napad na sinagogu u Halleu u Njemačkoj, kada su u oktobru 2019. ubijene dvije osobe. Napad je dio onih zbog kojih su njemačke savezne vlasti zabranile tri neonacističke skupine, od kojih posljednju ovaj utorak, javlja Hina.
U Italiji, Španiji i Grčkoj izvedeno je 26 napada krajnje lijevih anarhista
Na drugoj strani spektra, izvješće donosi popis 26 napada krajnje lijevih anarhista izvedenih u Italiji, Španiji i Grčkoj. Broj uhapšenih utrostručio se, pretežito zbog protesta i sukoba s policijom u Italiji.
Došlo je do smanjenja džihadističkih napada
Izvještaj koje ima 98 stranica ukazuje i na smanjenje džihadističkih napada, uglavnom zahvaljujući naporima snaga sigurnosti i međunarodnoj suradnji.
Države članice dokumentirale su ukupno sedam napada ili pokušaja napada 2019. te 14 spriječenih. To je ukupno 21, prema 24 napada zabilježena 2018. godine i 33 zabilježena 2017.
Čak i ako su Islamska država i Al Kaida imale mnoge poteškoće, lokalno se pojavljuju mreže “bez organizacijskih veza” s višim hijerarhijama, dodaje se u dokumentu u kojem se ističe i važnost samoradikalizacije putem interneta.