Bloomberg je tako kao jednu od glavnih priča objavio rast broja novih slučajeva splašnjava u Velikoj Britaniji, Njemačkoj i Francuskoj.
Najteže pogođene zemlje, piše Bloomberg, poput Belgije, Nizozemske i Češke zabilježile su vrlo značajni pad dnevnog broja, piše Jutarnji.
Na primjer, Belgija je prema zadnjim podacima zabilježila 4.300 slučajeva u danu, a prije samo dvije sedmice brojali su po 20.000 novozaraženih.
No, opterećenost zdravstvenih sistema u cijelom nizu europskih zemalja i dalje je vrlo visoka. Ako bi se Europi pribrojila Rusija, onda je smrtnost u sedmici od 8. novembra porasla 44 posto.
Čak i pojedine velike zemlje blizu su maksimuma predviđenih kapaciteta za oboljele od covida. No, s obzirom na usporavanje rasta ili čak pad broja slučajeva, i problem s bolničkim kapacitetima bi se u tjednima koji dolaze trebao relaksirati.
Možda će biti najzanimljivije pratiti epidemiološki razvoj u Švedskoj, zemlji koja je u prvom dijelu godine trpjela žestoke kritike pobornika čvrstog lockdowna.
I Švedska je nakon 20. oktobra počela bilježiti značajni rast dnevnog broja slučajeva, a čini se da su već oko 5. novembra doživjeli vrhunac s 4.766 slučajeva u jednom danu, no neizvjesno je jesu li dosegli plato.
Ono što je važnije za primijetiti u Švedskoj jest da su uspjeli zadržati smrtnost na vrlo niskoj razini.
U zadnjih 2 mjeseca u samo tri dana imali su viši broj smrti od jednoznamenkastog (15, 14 i 10 smrti), a radi se o zemlji s 10,23 miliona stanovnika.