Kako nam pojašnjava Sead Vrana, šef Odsjeka za uklanjanje eksplozivnih sredstava u FUCZ-u, riječ je o još jednoj engleskoj bombi razorne mase 1.000 libri, koja je na ovu lokaciju bačena u jednom od napada engleske avijacije u novembru 1944. godine.
-Trenutno se radi na evakuaciji gradilišta, upozoravanju stanovništva i pripremi našeg osoblja tako da ćemo nakon toga pristupiti otkopavanju bombe da utvrdimo kakvim je upaljačem opremljena, a nakon toga ćemo napraviti plan za sljedeću proceduru i njenu deaktivaciju – govori Vrana.
Prema njegovim riječima, nekoliko je razloga zašto pronađene aviobombe nisu eksplodirale kad su bačene.
-Postoji mogućnost kako su bili neispravni upaljač i detonator, kako je poremećen balans bombe u letu, kako je udarila u neku prepreku u terminalnoj fazi pada, kako je udarila u mekanu podlogu i slično. Kada ovu bombu deaktiviramo i uradimo ponovnu analizu, imat ćemo nešto više podataka o tome – dodaje Vrana.
Direktor FUCZ-a Fahrudin Solak pojašnjava nam kako su avioni koji su nosili ove bombe mogli prevoziti po šest bombi.
-Moguće je da je kompletna skupina bombi bila neispravna. Stoga postoji mogućnost da nađemo još dvije bombe – kaže Solak.
Danas tokom dana uslijedit će deaktivacija i četvrte pronađene aviobombe u Sarajevu koja će potom biti prevezena na sigurnu lokaciju.