O njenom utemeljenju, postojanju, opstanku te današnjem radu razgovarali smo sa Halimom Husićem, pomoćnikom direktora za nastavu u Gazi Husrev Begovoj medresi u Sarajevu.
Puno je stvari kojim se mi sa pravom ponosimo, kaže Husić.
- Sama činjenica da je medresa osnovana 1537. godine čini nas jako ponosnim. Drugo da je to škola koja je kontinuirano, bez obzira na sve nedaće koje su se tokom povjesti javljale, nalazila način da ne prekida svoj rad. Tolike generacije koje je iznjedrila kroz skoro 500 godina, jer to je sad cifra kojom se i mi bavimo, i da smo već počeli pripreme za tu 500. godišnjicu čine nas ponosnim. I također i zbog činjenice da su njeni svršenici na ovim prostorima pravili jedan drugi i drugačiji, bolji i sadržajniji ambijent, nego što bi on bio da nije bilo Gazi Husrev-Begove medrese.
On ističe da kroz tolika stoljeća i društveno-političke promjene kroz koje je medresa prošla, jedini način da opstane bio je da se u svakoj prilici i u svakom vremenu prilagođava okolnostima. Sretna je i ta činjenica da je Gazi Husrev-beg u svojoj vakufnami napisao, da pored onoga što je napisao da se izučava u medresi, u toj školi se izučava i to što mjesto i običaji i vrijeme budu zahtjevali. To je omogućilo medresi da preživi i nadživi sve promjene i turbulencije koje su bile prisutne, i danas radi kao moderna, savremena škola, veoma slična gimnaziji, a po mnogo čemu i specifična.
- Teško je naći oblast života za koju se može reći da nema utjecaj Gazi Husrev-begove medrese. 500 godina imami u svakom našem džematu i džamiji su djelovali kao predvodnici te sredine u kojoj žive i rade. Trudili se da odgajaju ljude i da eliminiraju zlo. Medresa je iznjedrila ljude koji su svojim radom i djelovanjem u svim segmentima naših života, pored vjerskog, u društvenom, političkom, kulturnom i svim drugim segmentima dali ogroman doprinos – rekao je Husić.
(Nermina Hasić)
Video pogledajte OVDJE