GLAVU GORE, VI STE PONOS NACIJE: KOŠARKAŠICE BIH PORAZOM OD FRANCUSKE OPROSTILE SE OD EUROBASKETA

Košarkaška reprezentacija BiH poražena je u četvrtfinalu Eurobasketa od Francuske rezultatom 80:67.

Naša selekcija pružila je hrabru partiju favoriziranim košarkašicama Francuske, a posebno impresivan je bio nastup u prvoj četvrtini kada smo igrali sjajno, na krilima Jonquel Jones, koja je pružila nevjerovatnu partiju.

U prvom dijelu smo imali vodstvo gotovo sve vrijeme, ali Francuska je ipak do prednosti 18:16 otišla u drugu četvrtinu.

U drugoj četvrtini ipak se čini da smo fizički pali, a treba naglasiti da smo bili i oslabljeni neigranjem Marice Gajić, koja je na ovom prvenstvu uz Jones daleko naša najbolja igračica, ali i jedna od najboljih na svijetu.

Sa nekoliko promašaja, Francuska je stigla do prednosti od osam razlike, a bilo je 39:31 kada se otišlo na odmor.

U trećoj četvrtini Francuska je u jednom momentu imala čak i 16 poena prednosti, ali onda smo opet napravili sjajnu seriju 9:0 i stigli na samo minust pet, a bilo je tada 51:46. Ponovo je dominirala Jones, koja je bila enigma za Francusku.

Ipak, to je čini se bio posljednji trzaj izabranica Gorana Loje, obzirom da je nakon toga prednost Francuske rasla iz napada u napad, a u posljednju dionicu ušli smo sa rezultatom 63:47.

U posljednjoj četvrtini Francuska je mirno privela utakmicu kraju, a prednost je samo rasla. Četiri minute prije kraja bilo je 20 razlike za Francusku (76-56). Završilo je na kraju 80:67.

Najefikasnija u našem timu, ali i na utakmici bila je nevjerovatna Jonquel Jones koja je za nešto manje od 35 provedenih minuta na parketu ubacila 29 poena, te zabilježila 23 skoka.

Nama ostaje utakmica protiv Švedske za plasman od četvrtog do šestog mjesta.

Matea Tavić je dodala osam poena.

Kod Francuske najbolje su bile Sandrine Gruda i Marine Johannes sa 15 koševa.

Inače, plasmanom u četvrtfinale Eurobasketa naše košarkašice su ostvarile najbolji plasman u historiji. Za današnji poraz ništa im se ne može zamjeriti, jer su dale sve od sebe.

Samo im se može čestitati i poželjeti sreća na narednom velikom takmičenju. Sa ovim iskustvom i kvalitetom, evidentno je da nas očekuje dosta radosti kada je u pitanju ženska košarkaška reprezentacija BiH.