Kako je kazao, teško je govoriti o sigurnim brojkama migranata na teritoriji BiH, posebno kada je zbog zime njihovo kretanje smanjeno, ali približno imamo registrovano oko 6.500 migranata i možda još najviše 1000 na cijelom prostoru BiH koji nisu u prihvatnim centrima
Ako bi komparirali sa prethodnim godinama, može se govoriti o smanjenom broju, procentualno 45 posto u odnosu na prethodnu godinu.
- Ako govorimo o razlozima smanjenja, ne možemo izbjeći da je pandemija značajno utjecala, ali smo provodili mjere na značajnom jačanju granične policije, ali i obimne i značajne policijske aktivnosti koje su provodili mjere na sprečavanju krijumčarenja migranata, i razbijanju raznih grupa koje se time bave – rekao je Godinjak.

- Što se tiče činjenja krivičnih dijela, udio migranata je zaista nizak, ali ne možemo biti zadovoljni tom činjenicom. Svi na svom nivou trebamo činiti sve kako bi bio smanjen udio, i svi nemiri i problemi. Svako se tu može prepoznati i naći svoj dio odgovornosti. Moramo popraviti sistem upravljanja migracijama. Lokalni MUP-ovi mogu značajno doprinijeti u sprečavanju činjenja krivičnih dijela, ali i prevenirati u nekim slučajevima.
Napad u Blažuju nije rezultat njihovog revolta prema državi, ni prema policijskim službenicima. U samom Blažuju se desio incident zbog migranta koji je provocirao druge na nacionalnoj i vjerskoj osnovi i onda je sve eskaliralo. Tu je rezultiralo i uništavanjem imovine. Posljedice su mogle biti i teže. 17 lica je izolovano, koji su izazvali ono što se desilo u Blažuju i pripremaju se mjere za njihovu deportaciju.
- Činjenica je da u Blažuju ima smješteno preko 3000 ljudi, i prevencija bi bila smanjenje broja migranata na tako malom prostoru. U migrantskom centru trebali bi biti sadržaji za popunjavanje njihovog slobodnog vremena. Nadležni MUP bi mogao imati jači nadzor nad njima. Sve bi nam to dalo značajniju prevenciju.
Kako ističe, vrlo su zadovoljni sa ministrom i komesarom USK i sarajevskog MUP-a KS u dosadašnjim aktivnostima sa migrantima.
- Kada analiziramo cijelu situaciju sa migrantima na prostoru BiH mislim da smo ispunili očekivanja različitih međunarodnih situacija koje prate migracije, bez obzira na sve poteškoće BiH je obezbjedila jedan minimalne, humane uslove za njihov boravak i nesmetano kretanje.

Govorio je i o izgradnji šatorskog naselja na Lipi. Kaže da je država je uložila napor da danas imamo ovo što imamo na Lipi, da imamo 1000 života koji su spašeni od ovih surovih načina življenja.
- Počevši od Predsjedništva države, Vijeća ministara, svakako i pripadnika oružanih snaga. Ne smijemo zaboraviti i druge humanitarne organizacije, Crveni krst, SOS i drugi koji su nesebično pomagali. Svakako i lokalne vlasti grada Bihaća, USK… Zajednički svi, predvođeni Ministarstvom sigurnosti na čelu sa Službom za poslove sa strancima stvorili, uspjeli, pokazali da kada smo zajedno okupljeni na jednom projektu u ovakvim uslovima zajedno za kratko vrijeme smo napravili jedan kamp gdje danas živi oko 1000 migranata.
Godinjak je i komentirao fotografije u pojedinim medijima, na kojima su se migranti kupali u potoku. - Pored činjenice da je bilo u kampu tople vode, pojedini strani mediji su migrantima plaćali da se migranti kupaju u potoku kako bi pokazali kako migranti loše žive u BiH. Nesporno je da se različiti interesi prelamaju preko migranata. Pojedine nevladine organizacije se bore za novac i to je jedan od razloga zašto neki prikazuju situaciju kakva nije. Mi smo tim licima uskratili boravak u BiH i bit će dalje procesuirana – kazao je.
(Nermina Hasić)
Video pogledajte OVDJE