GOJAZNIM TINEJDŽERIMA PRIJETI POVEĆANI RIZIK OD OZBILJNOG OBOLJENJA, PA ČAK I SMRT

Tinejdžeri koji se bore s prekomjernom tjelesnom težinom ili oni koji su gojazni vjerovatno će imati srčani udar u odrasloj životnoj dobi, pokazala je nova studija.

Istraživači su analizirali podatke skoro 1,7 miliona muškaraca u Švedskoj rođenih između 1950. i 1987. godine koji su prošli opsežna fizička ispitivanja kada su s 18 godina počeli obaveznu vojnu službu. Praćeni su do 46. godine, a neki i do 64. godine.

Za to vrijeme, u ovoj grupi prijavljeno je više od 22.000 srčanih udara, sa smrtnim ishodom ili bez njega, koji su se dogodili u prosječnoj starosti od 50 godina. Viši indeks tjelesne mase u starosti od 18 godina bio je povezan s povećanim rizikom od srčanog udara prije 65. godine, čak i nakon što su se istraživači prilagodili drugim faktorima.

BMI je procjena tjelesne masti na osnovu visine i težine. Osobe koje imaju BMI 30 ili više smatraju se gojaznim. Povećan rizik od srčanog udara počinje kada je na BMI 20, što se smatra normalnim, a onda je postepeno rastao.

Pixabay

Muškarci koji su u od 18 godina bili teško gojazni (BMI 35 ili više) imali su više nego utrostručen rizik od srčanog udara kasnije u životu, pokazala je studija predstavljena na godišnjem sastanku Evropskog društva kardiologa u Parizu, prenosi klix.ba.

  • Pokazujemo da je BMI kod mladih izuzetno važan pokazatelj rizika od kardiovaskularnih oboljenja koji postoji tokom života. Naše istraživanje podržava pomno praćenje BMI-a tokom puberteta i sprječavanje gojaznosti zdravom ishranom i fizičkom aktivnošću – rekla je autorica studije Maria Aberg, predavačica na Univerzitetu u Gotenburgu u Švedskoj.

Napomenula je da se ovi nalazi nastavljaju na prethodna istraživanja koja su povezivala BMI adolescenata sa zastojem srca u odrasloj dobi..

  • Kako prevalenca prekomjerne težine i gojaznosti kod mlađih odraslih osoba i dalje eskalira, možda ćemo se u budućnosti susretati s ​​većim stopama srčanih i moždanih udara. Roditelji, škole i kreatori politike trebaju hitno da djeluju kako bi se zaustavila ‘epidemija’ gojaznosti kod djece i mladih – rekla je Aberg.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE