GORAŽDANSKI PRIVREDNICI U PROJEKTU PREKOGRANIČNE SARADNJE BIH I SRBIJE

Privredna komora Federacije BiH i Regionalna Privredna komora (RPK) Užice uspostavili su prekograničnu saradnju u okviru projekta "Podrška za unapređenje konkurentnosti i zapošljavanja“.

Kako ističu u ovim komorama, projekt je od velikog značaja za firme iz BiH i Srbije jer za cilj ima jačanje ekonomskog rasta i održivih mogućnosti zapošljavanja u malim i srednjim preduzećima.

Saradnja između dvije komore uspostavljena je nakon što su napravljene procjene da firme iz sarajevske makroregije i zlatiborskog okruga imaju zajedničke interese kada je u pitanju razvoj tržišta u tri sektora – metalskoj, prehrambenoj i drvnoj industriji.

U projekt vrijedan 200.000 eura uključeno je 90 firmi iz obje države.

Direktor Sektora za industriju i usluge Privredne komore FBiH Almin Alešević naglašava da će najveću zastupljenost imati firme s područja BPK Goražde.

  • Kada govorimo o BiH, najveći dio firmi će biti upravo iz BPK Goražde, a firme koje mogu učestvovati jesu sa područja sarajevske makroregije s obzirom na blizinu tržišta. To su firme iz BPK iz oblasti metalske, prehrambene i drvne industrije koje će biti najzastupljenije u projektu da bh. strane – kazao je Alešević.

Predstavnica Regionalne Privredne komore Užice Danica Selaković navodi da je razgovor o zajedničkoj saradnji s federalnom Privrednom komorom započeo krajem 2019. godine, te da je ovaj projekt plod tih razgovora i dobre saradnje.

Napominje da je pripreman u veoma otežanim prilikama izazvanim pandemijom virusa korona, ali da su aktivnosti ipak privedene kraju.

  • Projekat ‘Podrška za unapređenje konkurentnosti i zapošljavanja – ENHANCE’ koji radimo u sklopu prekogranične saradnje Srbija – BiH startao je 1. jula i njegova implementacija trajat će dvije godine. Mapirajući preduzeća iz jedne i druge regije, shvatili smo da imamo potencijal odnosno slična preduzeća na jednoj i drugoj strani granice, a takođe imamo iste probleme kao što je nedostatak kvalifikovane radne snage, a planiramo neko zajedničko spoljno tržište – pojasnila je Selaković.

Cilj projekta je jačanje ekonomskog rasta i održivih mogućnosti zapošljavanja u industrijskim malim i srednjim preduzećima (MSP) na prekograničnom području sarajevske makroregije i zlatiborskog okruga, kroz razvoj kapaciteta za procjenu tržišta, inovacija, brendiranja kao i saradnju i komercijalizaciju malih i srednjih preduzeća iz sektora drvne, prehrambene i metaloprerađivačke industrije.

Predviđena je i saradnja s obrazovnim institucijama. Partneri u projektu su Tehnička škola iz Goražda i Tehnička škola u Požegi. One će raditi na novim programima edukacije koji će biti prilagođeniji tržištu, odnosno, firmama kojima su potrebni kadrovi.

Projekt finansira EU preko IPA fondova međugranične saradnje Srbije i Bosne i Hercegovine za period 2014 – 2020. godina

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

OTVORENO UPOZORENJE IZ AUSTRIJE: HDZ SE ŽESTOKO PROTIVI TEMELJNOM PREDUSLOVU ZA...

0
Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt objavio je u srijedu zakonsku reformu kojom se namjeravaju otežati izborne krađe i osigurati transparentnost, naprimjer na predstojećim lokalnim izborima na jesen.