Na pitanje šta sve „ ispašta“ u pravosuđu i šta je sve na „ čekanju“ zbog neformiranja vlasti, Grubeša kaže da zbog neformiranja vlasti pati demokratija, a ne samo pravosuđe.
– Ako govorimo o pravosuđu onda naravno prije svega pati ne donošenje seta zakona koji čekaju već duže vrijeme na usvajanje i to je ono onako primarno što bi mogao istaknuti da u ovom trenutku pati.’
Govoreći o neophodnim izmjenama, reformama u pravosuđu te novom zakonu o VSTV-u, Grubeša između ostalog tvrdi da je pravosuđe jedna konzervativna zajednica koja se vrlo teško mjenja ”i tu su promjene vrlo spore iz tog razloga treba tražiti ipak malo više razumjevanja za te spore procese u pravosuđu.”

– Ako gvorimo o pojedinačnim zakonima ne bih ja samo istaknuo zakon o VSTV-u kao neki ključni zakon koji trebamo donijeti, jasno da treba, i stojim iza toga i naravno da je formirana i radna grupa u Minstarstvu pravde da se ide u izradu čak i novoga zakona, ne samo dopune i izmjene ali prije svega mi moramo razmišljati i o zakonu o sudu , odnosno o sudovima na razini BIH, Tužiteljstvu, tako da trebamo raditi jednu sveobuhvatnu reformu pravosuđa.
Dalje govoreći o poslu koji nas očekuje na putu ka Evropskoj uniji kada je u pitanju pravosuđe, Grubeša napominje da moramo znati da Evropska unija stoji na pravnoj državi, vladavini prava.
- Znači to su temelji Evropske unije. Kada to pretočimo u BIH onda moramo dobro otpuhnuti i reći da nas ipak čekaju korijenite i velike reforme po pitanju pravosuđa. Mi ćemo se morati tu puno odricati, morat ćemo puno raditi ali mislim da smo spremni, da imamo ljude, da imamo kadrove, da smo spremni, osposobljeni i mislim da će se vrlo brzo rezultati pokazati.