Sarajevo će i ove godine biti jedan od najatraktivnijih gradova za doček Nove godine. U glavnom gradu očekuje se veliki broj gostiju.
Druga strana medalje je povećana upotreba pirotehničkih sredstava. Iako je vrijeme praznika, sve se može pretvoriti u noćnu moru. Kako bismo spriječili ozbiljne, nerijetko i stravične posljedice i prizore koje može izazvati korištenje pirotehnike, o tome je u emisiji „Dobar dan BiH“ govorio glasnogovornik MUP-a KS-a Mirza Hadžiabdić.
- Uputili smo poziv građanima da se suzdrže od pirotehnike, a posebno smo uputili apel roditeljima da paze na svoju djecu. U tom pravcu smo izdali i saopćenje koje je preventivnog karaktera.
Kada su u pitanju kazne, građani bi također trebali obratiti pažnju.
- Predviđene su kazne od 300 do 900 KM, za roditelje ako je prekršaj napravilo dijete od 200 do 400 KM, zato je naša preporuka da ne rizikuju zbog toga, ali i neželjenih posljedica – ističe Hadžiabdić.
Najugroženija su djeca.
- Pogrešno je djeci dati pirotehnička sredstva. Moramo biti svjesni da je to prekršaj, osim kada se dobije odobrenje u skladu sa Zakonom. Zato je iz ugla roditelja nesavjesno da rizukuju i dovedu do toga da se djeca povrijede. Apelujemo da se suzdrže.
- Mislim da niko od nas ne želi da njegovo dijete završi s amputiranom rukom ili prstom, a bilo je toga – kaže Hadžiabdić.
Postoje i sankcije u slučaju povrede životinja.
– Imamo i sankcije u smislu nesavjesnog postupanja sa životinjama. Sama činjenica da posjedujete petarde, znači da ste odmah u prekršaju. Policija je preventivno represivni organ, i na jedan način već smo djelovali na to. Poduzet ćemo ono što nam je propisano kao zakonska obaveza.
- Ono što mi imamo kao trend je smanjenje pirotehničkih sredstava, ali u svakom slučaju ih ima. Molim građane da se suzdrže od uzimanja pirotehnike, ali i da voze pod dejstvom alkohola – priča Hadžiabdić.