Piše: Edina Bakić
Tradicionalno živa općina, specifična, ispunjena zvukovima kovanja, klesanja, jezicima sa svih strana svijeta, puna blještavila tradicionalnih nošnji, nakita, posuđa, poklona među prvima je osjetila posljedice pandemije i postala nešto što nikako nije dio njenog karaktera na koji smo navikli i koji volimo – tiha, njene ulice puste, njeni građani zabrinuti. Naš gost u studiju DDBiH bio je načelnik općine Stari Grad gospodin Ibrahim Hadžibajrić.
Za početak, pamtite li vi ovakvu starogradsku jezgru, bez ljudi, bez turista…? Koliko je ovaj prizor težak stanovnicima općine?
- U najvećem periodu agresije kada su granate padale kao kiša, nisam zapamtio ovaku sliku Baščaršije i Sarajeva. Ovaj period je jako težak. Turistička sezona za ovu godinu je sigurno uništena. Ne znam koliko je toga dobro urađeno „Korona – zakonom“. Među nepravilnostima su i kladionice, dok je turizam stavljen u stranu.
Ovih dana, općina slavi svoje dane – drugačije su okolnosti i aktivnosti preduzete nego ranijih godina – kakve su te aktivnosti?
- Mi smo samo za 2.maj obišli tri lokaliteta. Nažalost nismo mogli ove godine ugostiti silne pobratimske općine, čak su i oni nama slali obavještenja da nas ne mogu pozvati. Otkazali smo dosta stvari zbog situacije koja nas zadesila. Moramo poštovati neke stvari, prije svega moramo poštovati državu.
Kako ćete se izvaditi iz krize, kada je turizam u pitanju?
- To je prije svega udar na kanton, ne na općinu. Mi od taksi i prihoda kao ppćina nismo ništa imali, i to uglavnom sve ide u budžet kantona.
Pokrenuli ste i niz aktivnosti kako bi najmlađima barem malo olakšali dane u izolaciji. Šta je ono što ste uradili za najmlađe stanovnike svoje općine?
- Ne uzimajući u obzir online nastavu, gdje smo pomagali s određenim tabletima i laptopima. Mimo toga smo pokušali napraviti, i mislim da smo uspjeli napraviti video s mališanima kako bi promovisali našu općinu.
Među prvima ste umanjili cijenu zakupa za poslovne prostore, javne površine i reklame prvo za 50 posto a kasnije i potpuno – jeste li zahvaljujući tome uspjeli spriječitri potpuno zatvaranje makar dijela privrednih subjekata?
- To ćemo vidjeti sad u maju. S obzirom da smo za mart oslobodili 50 posto zakupnina, a za april 100 posto. U svakom slučaju ja se nadam da će obrti i dućani opstati. Ovdje su trgovine problem koje uglavnom zavise od turista, a znamo da su sve države bivše Jugoslavije hermetički zatvorene.
Još jedna od mjera koje ste predložili, a općinski štab jednohgasno prihvatio jest izdvajanje pola miliona maraka za pomoć ugroženim kategorijama – jesu li ova sredstva već utrošena i kako?
- Nisu utrošena, ima još tih sredstava. Utrošili smo nekih 116.000 KM. Ta sredstva su namijenja porodiljama, boračkim populacijama, ugroženim porodicama. Od 500.000 oko 126.000 je utrošeno. Ostalo je novaca i gledamo da ušparamo, jer se bojimo nadolezećeg perioda.
Pomogli ste donacijom i školi u Donjem Vakufu. Šta nam to govori o problemima u obrazovanju?
- Pitanje je da li ovdje postoji sistem i politika, i ovdje su politike svedene samo na one politike interesa. Stvari su još uvijek ostale status kvo. Možda nam je čak bolje bilo u poslijeratnom periodu, nego sada. Sistem ne postoji, jer sve što želite da obavite nećete uspjeti, jer ne znate ko je za šta nadlažan.
Koliko novca očekujete od MMF-a, znamo da će značajna sredstva na kantone, ali savez općina i gradova je tražio da dio tih sredtsva adođe i na općine. Mislite li da hoće i koliko?
- S obzirom da su općine zadnje na redu, vrlo malo će sredstava doći u konačnici. Nisam optimista da će Općina Stari Grad dobiti išta.