HAOTIČNO U SRBIJANSKOJ PRIJESTONICI: ZARAŽENE PACIJENTE PREVOZE U DRUGE GRADOVE

U vrijeme kada epidemija koronavirusa u Srbiji, sudeći prema statistici, nije bila jača, kapaciteti za smještaj COVID-pacijenata u Beogradu i centralnoj Srbiji su na izmaku, pa pacijente iz tih dijelova zemlje odvoze u druge gradove među kojima je i Niš.

Za takve potrebe tamo su na raspolaganju stacionar “Radon” u Niškoj banji, gdje je pristigao 81 pacijent, i privremena bolnica u hali “Čair” sa trenutno deset pacijenata.

Prema podacima Minstarstva zdravlja, broj zaraženih u jednom danu jučer je dostigao 7.579, a u srbijanskim covid bolnicama smješteno je 6.597 pacijenata. Da će zbog problema sa bolničkim kapacitetom oni sa lakšom slikom iz Beograda biti prevoženi u Niš i Kragujevac, u subotu je najavio ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Nakon te najave, u stacionar “Radon” Instituta Niška banja stigao je 81 pacijent iz Beograda, Stare Pazove, Obrenovca, Knjaževca i Zaječara, većina sa umjereno teškom kliničkom slikom bolesti.

  • Mi očekujemo da će i u ovom danu i u narednim danima pristizati novi pacijenti, kako je već najavljeno, s obzirom na to da naši kapaciteti to i dozvoljavaju – kaže direktorka Instituta za lečenje i rehabilitaciju Niška Banja Marina Deljanin Ilić.

Dodaje da je bolnica, kapaciteta do 200 mjesta, potpuno opremljena zaštitnom opremom, lijekovima i kiseonikom, kao i da su zaposleni maksimalno angažovani i da sve zasada funkcioniše dobro.

  • Da bismo mogli da zbrinemo pacijente koji imaju umjereno tešku kliničku sliku, angažovane su medicinske sestre koje su, kao i ljekari, dosta opterećene. Imamo unutra i bolničare kako bismo što efikasnije radili jer to zahtjeva stalno mjerenje oksigenacije i temperature. Naravno, i malo pokretanja kod tih bolesnika je jako važno, pa su ušli i naši fizioterapeuti –  priča Deljanin Ilić.

Zposlenima pomaže iskustvo iz perioda od marta do maja, kada su takođe radili u COVID režimu, ali je stanje sadašnjih pacijenata nešto teže.

  • Ako poredimo ono što je kod nas bilo u prethodnom periodu, to su bili laki bolesnici u odnosu na pacijente koje trenutno imamo. Pretpostavljam da je to situacija ne samo kod nas, nego u svim bolnicama jer je zaista klinička slika teža u odnosu na prvi period – kaže direktorka Instituta.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE

PRVE GUME SU BILE BIJELE BOJE, ZAŠTO SU SADA CRNE…

0
Gume su u 19. stoljeću bile čvrsti komadi guma, a sada su ispunjene zrakom. Prije stotinu godina gume su bile bijele. Danas je većina guma koje vidite na cesti potpuno crna.