Kako nam javlja naš saradnik iz Frankfurta, ne samo u tom već i u svim drugim njemačkim gradovima, ljudi se maksimalno pridržavaju svih mjera.
Tako, recimo, samo što stignete na autobusku ili željezničku stanicu, aerodrom… ukoliko nemate zaštitnu masku, bit ćete upozoreni od strane radnika i volontera koje su gradske vlasti angažirale kako bi pratile ko se pridržava uputa i davali smjernice građanima.
Ako nemate masku, bit ćete upozoreni da je stavite.
Javni prijevoz ni u jednom gradu ne možete koristiti ukoliko nemate zaštitnu masku. U nekim gradovima traže da morate imati i rukavice.

Ni u jedan tržni centar ne možete ući bez zaštitne maske.
Dobro ćete proći ukoliko vas ne zaustavi policajac jer ćete u tom slučaju „debelo“ platiti kaznu.
- Svi se maksimalno upozoravaju svih mjera koje su izrečene – javlja nam naš kolega Bato Šišić iz Frankfurta.
Inače, u Njemačkoj je nedavno napravljena aplikacija za pametne telefone namijenjena detekciji zaraženih koronavirusom. Za 24 sata skinuta je više od 6,5 miliona puta.
Christian Klein je rekao da snažna javna recepcija svjedoči o dobroj saradnji timova iz SAP-a i Deutsche telekoma koji su za samo šest sedmica pripremili aplikaciju koja upozorava na koronavirus.
Njemačka se pridružuje zemljama poput Italije, Poljske i Latvije u predstavljanju aplikacija koje se koriste Bluetooth tehnologijom kako bi mjerile kontakte među ljudima i upozoravale je li neko od njih kasnije bio pozitivan na testu za koronavirus.
Inače, njemački državni Institut “Robert Koch” (RKI) objavio je dodatnu instrukciju koje vlasti te države moraju provoditi kada je riječ o ulascima u Njemačku.
Naime, nedavno su objavili listu od 131 zemlje koje se smatraju rizičnim, a među kojima je i BiH. Prema toj instrukciji onaj koji ulazi u Njemačku, a koji je u prethodne dvije sedmice bio u bilo kojoj zemlji sa spiska, on po dolasku u Njemačku mora računati na obavezu izolacije.
U tu svrhu moraju predočiti molekularno biološki test ili tzv. PCR test ne stariji od 48 sati. S tim u vezi RKI je predočio novu listu zemalja čije PCR testove Njemačka prizna.
No, na toj listi se ne nalazi BiH, što znači da Njemačka trenutno ne priznaje PCR testove urađene u našoj državi.
S druge strane na toj listi, čije PCR testove Njemačka priznaje, nalaze se države poput Etiopije, Burkine Faso, Kambodže, Kongai itd. Također, Njemačka, sudeći prema ovoj listi, priznaje PCR testove iz Srbije i Albanije.
Pogledajte šta smo zabilježili na ulicama Frankfurta. Rijetki su oni koji su bez zaštitnih maski.
(Amir Saletović)