Piše: Melina Rašidović
U Upravi za indirektno oporezivanje, u decembru prošle godine, istakli su u Nacrtu zakona koji su pripremili za državni parlament ostavili su jedinstvenu stopu PDV-a od 17%, kao i nultu stopu na izvoz.
Smatraju i da je postojeći sistem jedinstvene stope, koja nije visoka, najbolji model za Bosnu i Hercegovinu, ali da će postupiti onako kako zakonodavac kaže.
Uprava za indirektno oporezivanje će primjenjivati onakvo zakonsko rješenje kako bude na kraju usvojeno u Parlamentu BiH, istakli su iz Uprave ranije.
Zakon o PDV-u čini se u završnoj fazi, makar tako kaže predsjedavajući Vijeća ministara BiH. Ustvrdio je i kako je u njemu zadržana jedinstvena stopa od 17%.
- Zakonsko rješenje koje su pripremili eksperti zadržalo je jedinstvenu stopu od 17%. Svi moramo znati da će, ukoliko dođe do uvođenja diferencirane stope PDV-a, doći i do gubitka dijela prihoda. Svako pomjeranje stope PDV-a mora podrazumijevati da prihodi dođu do građana. RS je još 2012. predlagao diferenciranu stopu PDV-a koja bi bila primijenjena na usku grupu najvažnijih proizvoda, a da opća stopa bude povećana za 1%. Iz FBiH i institucija države Bosne i Hercegovine nismo dobili podršku za to, objasnio je Tegeltija.
Iz Vlade FBiH samo potvrda da ideja ima, ali da federalni nivo nije inicijator.
- Neke ideje o povećanju PDV-a ili gotovo glavnina ideja nije nicala iz vlada, nekada iz vlade RS-a… Iz Vlade FBiH nikada. Jednom se samo govorilo što Federacija nije prihvatila da se poveća PDV za 2% i da se za taj iznos smanje obaveze, opterećenja, da se poveća zaposlenost. U takvom pritisku i ovakvom političkom uređenju teško je držati proces povećanja PDV-a, ali da se svrha zadrži. Mi smo skoro uvijek apstinirali od toga. Dozvoljeno je da se o tome govori, ali Vlada nema potrebu da govori o povećanju PDV-a, kazao je federalni premijer Fadil Novalić.
No, ekonomski stručnjaci još ranije su govorili kako je struka saglasna da se stopa PDV-a ne bi trebala povećati, jer skromni budžeti građana to neće izdržati.
- Ako bi došlo do povećanja PDV-a, sigurno bi građani to osjetili, jer bi dobar dio proizvoda i usluga poskupio, a što bi bio dodatni teret za ionako loš standard života građana, za ovdašnje medije prokomentarisao je ekonomista Željko Šain.
Iskustva drugih zemalja, čini se, nisu nas naučila kako poresku politiku u zemlji prilagoditi građanima.