Prvu verziju plana vakcinisanja Zavod je pripremio već u novembru i tada je krenla intenzivna komunikacija sa svim ključnim stranama u pojedinim elementima samog plana.
- Treća verzija koju je usvojila Vlada FBiH se desila početkom januara. Njegova osnovna funkcija je dati okvir za cijepljenje protiv koronavirusa, na način da definira koordinacione odbore, operativne timove, i da definira prioritetne skupine u uvjetima kada imate ograničenu dostupnost same vakcine.
On je istakao da je BiH započela pregovore sa sistemom COVAX u julu, u novembru je osvarena komunikacija vezana za nabavku preko zajedničkog evropskog mehanizma za nabavku. Sasvim je izvjesno da cjepivo koje je trebalo biti osigurano preko tih sistema kasni.
- Ovo je zaista kriza bez presedana. Prva vakcina je bila Pfizerova. Sada imamo odobrenje i za Modernine vakcine. Sama činjenica da imamo samo dvije vakcine koje su dobile odobrenje čine ovu proceduru izuzetno kompliciranom. Osim toga, te vakcine i sami ti proizvođači moraju da proizvedu potrebne količine. COVAX mehanizam je obećavao fer pristup vakcinama. Očekujemo prema naznakama Ministarstva civilnih poslova, putem kojih i koordiniramo, da će to biti krajem mjeseca ili početkom idućeg.
Kako kaže, prema planu vakcinacije prioritetna skupina su zdravstveni radnici, a najprioritetniji su oni koji rade u COVID odjelima, u intenzivnim njegama i u klinikama za infektivne i plućne bolesti, oni će prvi dobiti vakcine.
Što se tiče skladištenja, postoje kapaciteti za čuvanje vakcina i sve će biti sigurno, jer je pod nadzorom profesionalaca.

Trebalo bi da 67-70 posto stanovništa bi trebalo biti zaštićeno kako bi dostigli prag kolektivnog imuniteta i gdje ne bi došlo do prenosa samog virusa, a usporavanje širenja virusa može se očekivati već na postotku oko 50 posto, i na neki način je tada kontrola postignuta.
- Važno je naglasiti da sticanjem kolektivnog imuniteta namjernim zaražavanjem ne postoji kada je riječ o ovom virusu. Sticanje prirodnog imuniteta nosi i veliku stopu mortaliteta, tako da je važno da se što prije dođe do vakcina i da se zaštite najranjivije skupine.
Naglašava da iz SZO i sam proizvođač cjepiva kaže da, u smislu sigurnosnih razloga, sve osobe koje imaju imunitet mogu biti vakcinisane, ali da se cijepljenje odgodi do šest mjeseci od zaražavanja. To je jedna od onih stvari koje još nisu u potpunosti poznate, koliko traje imunitet
Treba raditi na podizanju svijesti o značaju vakcinacije. Već se radi na materijalima na kojima se govori o sigurnosti vakcina, ali i o prioritetnosti, kaže Musa.
Što se tiče situacije posljednjih dana, naš gost ističe da zadnji podaci govore je da imamo 61 slučaj na 100.000 ljudi.
- Početkom 11 mjeseca smo imali vrhunac ovog vala kada je zabilježen veliki broj smrtnih slučajeva. Ti podaci su kao u julu kada je situacija bila stabilnija. trend pada je prisutan. Svjesni smo da živimo novu normalnost, što zahtjeva nošenje maske, fizičku distancu, dezinfekciju… i da smo prihvatili taj način uz vakcinu koju očekujemo.
Unutar kriznog štaba već su počele neke diskusije o ublažavanju mjera, o čemu će se razgovarati na idućoj sjednici.
- Jedna od činjenica je da smo sugerirale da škole koje su u mogućnosti pređu na online nastavu. Još uvijek se ne preporučuje rad u punom kapacitetu, nego kombinacija nastave online i u učionici. Smatram da je to jako bitno i mislim da će to biti jedna od slijedećih mjera koja će biti ublažavajuća.
(Nermina Hasić)