HRABRE ZMAJICE OTIŠLE U OSMINU FINALA EUROBASKETA I PORED PORAZA OD SLOVENIJE

Ženska košarkaška reprezentacija BiH danas je u Strazburu poražena od Slovenije rezultatom 91:81.

Za mjesto među osam najboljih na Eurobasketu borit će se u sutrašnjem baražu.

Kao što je poznato, naše najbolje košarkašice su već osigurale plasman u osminu finala

U prvoj četvrtini naša reprezentacija je igrala odlično, a sjajna je bila Galić, koja je već u ovom periodu zabilježila dvocifren učinka kada su poeni u pitanju.

Ono što je bilo loše u našoj igri danas jeste ta druga četvrtina, koju smo odigrali grozno, odnosno naše protivnice sjajno. Šut za tri poena ih je služio fenomenalno, a na poluvrijeme se otišlo rezultatom 54:37 za Sloveniju.

U drugom poluvremenu počeli smo da igramo kao na početku utakmice, a poenima i serijom od 7:0 stigli smanjili smo prednost, a tada je bilo 72:54 za Sloveniju. U tim momentima dominirala je Jonquel Jones. Treba napomenuti da smo treći period također riješili u svoju korist.

U posljednjoj četvrtini igrali smo sjajno, a Galić je ponovo uzela stvar u svoje ruke, te trojkom, devet minuta prije kraja stigli smo na -10.

Pet minuta prije kraja stigli smo na -8 poenima Jones, a rezultat je glasio 78:70.

Vjerovatno poen koji je izazvao najviše ovacija u dvorani jeste trojka Jones, koja je pritom još i faulirana, da bi tri minute prije kraja prišli na samo -4 zaostatka.

Minut i po do kraja trojkom Galić stigli smo na -3, ali nažalost nismo imali više snage za potpuni preokret, te su košarkašice Slovenije slavile rezultatom 91:81.

Najbolje u našem timu bile su Marica Gajić koja je ubacila 28 poena i imala 10 skokova, te Jonquel Jones sa 24 koša i 10 skokova.

Kod Slovenki najefikasnija je bila Eva Lisec sa 17 ubačaja.

Inače, Slovenija je današnjom pobjedom preuzela od BiH prvo mjesto u grupi C zbog boljeg međusobnog omjera budući da obje ekipe imaju identičan broj bodova (5). Međutim, Belgija i Turska tek trebaju igrati svoj susret trećeg kola, a ukoliko Belgijanke, kako se i očekuje, upišu pobjedu onda će sve tri ekipe imati po pet bodova.

U tom slučaju kreira se mini-tabela ove tri selekcije gdje se prvo gleda međusobni rezultat. Budući da su sve tri selekcije ostvarile po jednu pobjedu, gleda se koš-razlika u međusobnim duelima, a tu je najbolja Belgija zbog uvjerljive pobjede nad Slovenijom (92:57). BiH će u tom slučaju biti druga, a Slovenija tek treća na tabeli.

Kao drugoplasirana selekcija grupe C, BiH će sutra igrati svoj meč kvalifikacija za četvrtfinale (baraž) protiv trećeplasiranog tima iz grupe D, a to će biti pobjednik današnjeg duela između Češke i Hrvatske.