HRABRO SARAJEVO PALO U FINIŠU: CELTIC MINIMALNO PORAZIO BORDO TIM I OTIŠAO U EVROPA LIGU

Aktuelni prvaci FK Sarajevo na žalost svih ljubitelja fudbala u BiH nije ostvario najveći klupski uspjeh u poslijeratnoj historiji naše zemlje i plasirao se u Evropsku ligu.

Na stadionu Bilino Polje večeras je slavni Celtic slavio protiv Bordo tima rezultatom 1:0, rekli bi mnogi više na iskustvo, nego na kvalitet, obzirom na prikazanu igru.

Ipak, ono što je evidentno jeste da je glavna prevaga između dva večerašnja rivala bila fizička sprema, što i ne čudi, obzirom da se radi o otočkom ekipi, koja je fizički jača i od mnogih timova koji su prvaci u ligama petice.

Međutim, vratimo se na večeršnji susret u kojem se Sarajevo nije obrukalo, naprotiv. Časno i korektno su predstavili našu zemlju, a trenutak nepažnje golmana Kovačevića presudio je pobjednika.

U prvom poluvremenu smo osim jalovih napada Celtica gledali odlično Sarajevo, koje je jako stajalo na sredini terena, a u nekoliko navrata preko, bez ikakve dileme, trenutno najboljeg igrača u domaćem prvenstvu, Benjamina Tatara ozbiljno zaprijetilo.

U drugom poluvremenu, ipak do izražaja je došla, ranije navedena fizička sprema, ali i boljka, koju smo vidjeli u utakmici protiv Budućnosti, kada se Sarajevo u prvih 15-20 minuta nastavka utakmice samo branilo.

Isto se desilo i večeras, a vrijedi izdvojiti dvije šanse za Edouarda.

U 68. minuti najveća prilika za goste. Christie je izveo korner, a Elhamed sam ostao i šutirao iz voleja. Međutim, uz dosta sreće lopta je otišla pored gola.

Samo tri minute kasnije Celtic je došao do vodstva, a kasnije se ispostavilo i pobjede, ali i prolaza u Evropa ligu.

Igrači Celtica su “peljali” loptu oko 25 metara od gola Kovačevića, da bi Christie u jednom trenutku šutirao, Kovačević kratko loptu odbio, a Edouard lagano je pospremio u mrežu.

Nastavio je Celtic i nakon toga da igra ofanzivnije, ali bez nekih ozbiljnijih šansi.

Ostalo je do kraja 1:0 za Celtic. Sarajevo tako iz trećeg pokušaja nije uspjelo da se plasira u grupnu fazu jednog evropskog takmičenja, ali ono što se mora priznati izabranicima Vinka Marinovića jeste činjenica da su protiv ovako renomiranog i favoriziranog Celtica odigrali korektno.

Sarajevu sada preostaje domaće prvenstvu, gdje su glavni favoriti za odbranu naslova, obzirom na poziciju na tabeli, ali i generalno igrački kadar.