Jučer objavljeni podaci za prva dva mjeseca ove godine još nisu otkrili izraženije negativne trendove, već samo njihove naznake, saopćila je Hrvatska gospodarska komora (HGK), navodeći podatak da je ukupan izvoz EU povećan na godišnjoj razini niskih 0,7 posto, dok je vrijednost uvoza smanjena za 1,6 posto.
Promatrano među najvećim vanjskotrgovinskim partnerima, najveći pad vrijednosti izvoza od 5,5 milijardi eura zabilježen je prema Ujedinjenom Kraljevstvu, i to kao posljedica narušavanja vanjskotrgovinskih odnosa uoči i nakon izlaska te zemlje iz Europske unije.
Vrijednost izvoza izraženije je smanjena i prema Kini, ali je najveći dio tog pada ostvaren u januaru, u kojem još nije bilo većih uticaja širenja virusa na usporavanje robne razmjene, pa je ukupan pad teško objasniti uticajem pandemije, navodi HGK.
Kada se promatra struktura izvoza i uvoza po vrstama proizvoda, najveće su stope pada zabilježene kod izvoza i uvoza energije, odnosno energenata, što je dijelom posljedica pada njihovih cijena na globalnom tržištu, a dijelom smanjene potražnje zbog toplije zime.
Energenti su, zbog relativno niskog udjela u strukturi izvoza (oko 5 posto), nešto manje uticali na njegovo kretanje, ali su imali najveći uticaj na pad ukupne vrijednosti uvoza, procjenjuje HGK.
Vrijednost uvoza energenata smanjena je u prva dva mjeseca na godišnjoj razini za 4,3 milijarde eura, a ukupnog uvoza za 5 milijardi eura.
- Uvoz iz Kine, najvećeg izvoznika na EU tržište, smanjen je tokom prva dva mjeseca 2,1 posto, odnosno za 1,3 milijarde eura, pri čemu je u januaru zabilježen rast uvoza od oko 3,0 posto, a u februaru znatniji pad od oko 8,2 posto. Takav se trend pretežno može pripisati uticaju širenja virusa u Kini na smanjeni uvoz iz te zemlje”, navodi HGK.
Tokom prva dva mjeseca i tokom narednih mjeseci znatan će uticaj na nominalnu vrijednost robne razmjene EU imati, osim globalnih cijena, i tečaj eura prema dolaru i ostalim važnijim globalnim valutama, prognozira HGK.
Tokom prva dva mjeseca nastavljen je pad vrijednosti eura, što je uticalo na nominalni rast dijela robne razmjene koji se ostvaruje u drugim valutama, a izražava u eurima.
Pritom je pad prosječnog tečaja eura prema američkom dolaru na godišnjoj razini iznosio 3,3 posto, a oko 35 posto Extra-EU izvoza i oko 55 posto uvoza realizira se u dolarima, navodi HGK.