I TRAGEDIJA I TROŠAK: SAOBRAĆAJNE NESREĆE NAS GODIŠNJE KOŠTAJU SKORO 175 MILIONA KM

Saobraćajne nesreće RS godišnje u prosjeku koštaju skoro 175 miliona maraka, što znači da za samo pet godina na medicinske i administrativne troškove, izgubljenu produktivnost, te materijalnu štetu i duševnu bol stradalih u saobraćajnim nesrećama, ode preko 870 miliona KM.

Ovo je potvrdila i ranija urađena studiju “Troškovi saobraćajnih nezgoda u RS”, u kojoj se navodi da RS na izgubljenom učinku, odnosno radnoj sposobnosti, godišnje gubi skoro 60 miliona, na troškovima imovine oko 45 miliona, a na ljudskim troškovima ili duševnoj boli skoro toliko.

Oko 25 miliona KM odnosi se na medicinske i administrativne troškove.

Uz smanjenje od samo deset posto u broju smrtnih slučajeva i povrijeđenih, Republika Srpska bi na godišnjem nivou “ušetedila” skoro 18 miliona KM.

Primjera radi, ukupni trošak po jednom poginulom, po ovim osnovima, iznosi preko 520.000 KM, po teško povrijeđemom 20.000, lakše povrijeđenom oko 700 KM.

Podsjetimo, od početka ove godine saobraćajne nesreće su zu RS odnijele 82 života. Podaci Agencije za bezbjednost saobraćaja RS pokazuju da je za osam mjeseci 2019. u udesima teško povrijeđeno 375 osoba.
S druge strane, od 2014. do 2018. u RS je u saobraćajkama poginulo 657, dok je teško povrijeđeno 3.395 ljudi.

U ovom petogodišnjem periodu, desile su se 40.663 saobraćajne nezgode sa materijalnom štetom.

U Agencije za bezbjednost saobraćaja RS, naglašavaju da je jasno da ljudski život nema cijenu, ali da je potrebno voditi računa i o troškovima.

– Naime, sprečavanje svake žrtve ili saobraćajne nezgode, dovešće do ušteda za RS, ali i dobrobiti za ljude koji bi, inače, bili povrijeđeni ili mrtvi. Dakle, obaj problem ima dvije dimenzije – prva se odnosi na ugrožavanje zdravlja i života ljudi, te njihove radne sposobnosti, dok je druga ekonomske prirode, jer podrazumijeva gubitak velikog novca usljed saobraćajnih nesreća – naglašava direktor ove agencije Milija Radović.

Hayat pratite putem aplikacija za iPhone/iPad & Android uređaje, a sve naše kanale gledajte UŽIVO putem servisa 'GLEDAJ Hayat' na aplikacijama i portalu. Sve propuštene emisije i najbolje serije unaprijed gledajte u videoteci ‘Hayat PLAY’.

Ukoliko smatrate da sadržaj objavljen na portalu hayat.ba krši vaše autorsko, lično ili drugo pravo ili interes, možete zahtijevati objavu odgovora ili ispravke. Slučaj će biti u najkraćem roku razmotren, a sporni sadržaji biće uklonjeni ili ispravljeni odmah po eventualnom ustanovljavanju istinitosti sadržaja žalbe. Sve pritužbe kao i prigovore možete slati na e-mail adresu digitala@hayat.ba. Materijal poslat na ovu e-mail adresu će se smatrati pravovaljanim. Svi drugi oblici prigovora neće se smatrati relevantnim i portal hayat.ba nema obavezu postupiti po istim.

NAJNOVIJE